Sıkça Sorulanlar

SIKÇA SORULAN SORULAR

Burun estetiğinde doktor seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?

Burun estetik ameliyatında ilk dikkat edilmesi gereken alan doktor seçimidir. Burun estetiği olmak isteyen hasta doktor seçimini iyi yaptığı taktirde başarılı bir sonuç alacaktır. Bu sebeple doktor seçimi en önemli ve en çok bilgi gerektiren kısımdır. Sihirliburun.com olarak tam da bu alanda hizmet vermekteyiz.

Türkiye’deki en iyi burun estetiği yapan plastik cerrahları ve kulak burun boğaz uzmanlarını sizin için bir araya getiriyoruz. Böylece hastane hastane dolaşmadan sadece Sihirliburun.com üzerinden size en uygun doktoru seçebilirsiniz. Burun estetiği cerrahisini diğer cerrahi uzmanlıklardan ayıran en önemli konu; cerrahi yetenek gerektiriyor olmasıdır. Estetik cerrahisi yapmak için sadece cerrahi değil aynı zamanda doğru bakış açısı, yüz analizi ve sanatsal özellikler gerektirmektedir. Sihirliburun.com sitesi üzerinden seçeceğiniz doktorun daha önce yapmış olduğu ameliyatları inceleyerek bu konu hakkındaki uzmanlığını kendiniz görebilirsiniz. İncelediğiniz sonuçlarla doktorunuzun burun ve yüz uyumunun mimarisi konusunda ne kadar başarı elde ettiğini analiz etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Hekiminizin şimdiye kadar yapmış olduğu ameliyatların sayısı, vakaların çeşitliliği ve mevcut deneyimi seçim yapmanız için oldukça önemli kriterlerdir. Burun estetiği ameliyatları, ameliyattan sonra uzun süre takip gerektiren ve iyileşme süreçlerinin doktorunuzun kontrolünde olması gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle sadece ameliyat olana kadar değil, ameliyat olduktan sonra da doktorunuzun sizi ne kadar süre takip ettiği çok önemli bir husustur. Doktorunuzla iletişiminizin güçlü olması ayrıca doktorunuzun size karşı olan yaklaşımı oldukça önem arz etmektedir.

Günümüzde aradığımız her bilgiye ulaşmak internet sayesinde çok kolay bir hal almıştır. Ancak ulaştığımız bilginin doğruluğunu teyit etmek bir o kadar zorlaşmıştır. Forum siteleri, bloglar vb. internet sitelerinde yayımlanan deneyimleri incelemeniz çok faydalı gibi gözüksede içeriğin reklam amaçlı mı? Yoksa gerçek bir yorum olduğunu mu? Anlamanız oldukça güçleşmiştir. Doktor seçimi yaparken mutlaka görüşme yapıp sonrasında endişelerinizi birebir konuşmalısınız. Ayrıca mümkünse daha önce yapmış olduğu ameliyatlarla ilgili sonuçlarını görmeniz de faydalı olacaktır. Çevrenizde doktorunuzun ameliyat ettiği bir hasta varsa onun referansını almanız önemlidir. Ancak Sihirliburun.com üzerinde yayımlanan daha önce ameliyat olmuş kişilerin görüşlerini incelemeniz çok daha farklı bakış açıları kazanmanız için önemli bir referanstır.

Burun estetiği ameliyatı ağrılı mıdır?

Burun estetiği ameliyatı klasik tampon uygulaması yapılmadığında ağrısız bir ameliyattır. Günümüzün gelişmiş ameliyat teknolojileri sayesinde çok konforlu bir hal almıştır. Eskiden yapılan gazlı bez tamponları yerine rahat nefes alınabilmesini sağlayan silikon destekler sebebiyle burun estetiği ameliyatı ağrısız olarak sonuçlanmaktadır.

Burun ameliyatlarında kanama olur mu?

Gelişmiş ameliyat teknolojileri sayesinde hastanın kanama pıhtılaşması sağlanmaktadır. Bu şekilde kanama gibi problemlerin önüne geçilmektedir. Ameliyat öncesi yapılacak tetkikler, kan analizleri sayesinde ameliyat öncesinde kanama ile riskleri araştırılıp ameliyat sonrasında herhangi bir sorun yaşanması gibi olasılıklar minimum seviyeye indirilmektedir.

Yüksek tansiyonu olan hastalarda operasyon sonrasında burun kanaması olma olasılığı yüksektir. Ayrıca ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçların minimum bir hafta önceden kesilmiş olması gerekmektedir. Operasyon sonrasında ilk iki gün burun kanalından hafif pembemsi bir kanama gelmesi beklenen bir komplikasyondur.

Her istediğimde burun estetiği ameliyatı olabilir miyim?

Burun estetiği ameliyatı olmanın alt yaş sınırı kadınlarda 17 erkeklerde ise 18 olarak belirlenmiştir. Hastanın operasyon geçirmesine engel oluşturacak bir sağlık problemi yoksa herhangi bir üst yaş sınırı belirlenmemektedir. Ciddi burun tıkanıklarına sebep olan hatta çocuğun gelişimini bozan durumlarda daha erken yaşlarda da cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ancak ileriki yıllarda kemik gelişiminin devam etmesi sebebiyle revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulabilir.

Emzirme dönemindeki kadınlar ameliyat olabilir mi?

Anne sütünün tek besin olduğu ilk 6 ayda eğer ciddi bir zorunluluk yoksa bu sürenin tamamlanması beklenerek bebeğin ek gıdaya başlandığı dönemlerde ameliyatın planlanması çok daha sağlıklı olacaktır. Ancak hasta bu dönemde ameliyat olmak için ısrarcıysa anestezi uygulanacak gün için daha önceden anne sütü biriktirilerek, bebek biberonla beslenerek ameliyat gerçekleştirilebilir. Ameliyatın sonlanmasından takribi 8 saat sonra emzirmeye devam edebilir.

Ameliyat sürecinde neler oluyor?

Ameliyat öncesinde kan değerlerinizin izlenmesi için damar yolunuz açılmış olacaktır. Takılan serumun içerisine koyulacak ilaçlarla uyutulacağınızdan dolayı narkoz aşamasında herhangi bir ağrı duymanız söz konusu değildir. Ameliyat öncesinde ise halk arasında ‘cesaret iğnesi’ adı verilen “Dormicum” heyecanınız azalıp rahatlamanızı sağlayacaktır.

Siz uyutulduktan sonra ameliyathanenin sıcaklığı alışık olduğumuz oda sıcaklığına göre daha soğuk olduğu için vücudunuz özel ısıtıcılarla ısıtılacaktır. Anestezi ekibi ve cerrahi ekip uyum içerisinde çalışarak ameliyatınız biter bitmez uyanmanız için gerekli aksiyonları alırlar.

Ameliyata giderken ne gitmeliyiz? Çıplak mı olacağım? Eşim veya bir yakınım ameliyata katılabilir mi?

Ameliyathaneye girmeden önce hasta danışmanlarımız ve hemşirelerimiz hazırlık aşaması için sizi detaylı olarak bilgilendireceklerdir. Ameliyathanede olası problemlerde hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi amacıyla özel bir kıyafet giymeniz gerekecektir. İç çamaşırınız olmadan giyeceğiniz kıyafetlerle ameliyathaneye alınacağınız için çıplak olmayacaksınız. Ameliyathaneye hasta yakınlarının alınması yasaktır. Sterilizasyon ve ameliyathane kurallarının hatası olarak işleyebilmesi amacıyla ameliyathaneye sadece hasta ve operasyon ekibi girebilmektedir.

Ameliyata giderken ne yemeliyim? Burun estetiği ameliyatından sonra özel bir beslenme programı uygulamalı mıyım?

Operasyon sırasında genel anestezi uygulanacağı için midenin tamamen boş olması çok önemlidir. Bu sebeple 9 saat öncesinden tamamen yemek, su ve düğer tüm besinleri kesmemiz gerekmektedir. Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa çok az miktar su yardımıyla ilacınızı almanızda herhangi sakınca yoktur.

Burun estetik ameliyatı sonrasında ilk gıdanız yaklaşık 3 saat sonra verilecektir. İlk beslenme sulu hafif gıdalarla olacaktır. Ancak sonrası için özel bir Diyet önerilmez. Çok sert şeyleri özellikle dişinizle kırarak yememeniz önerilir.

Burun estetiği maliyeti neye göre fiyatlandırılır?

Burun estetik ameliyatı sigorta şirketlerinin kapsamı dışında kalan ve kişiye göre planlanan son derece özel bir ameliyattır. Fiyatlandırmayı etkileyen faktörlerin başında doktorunuzun deneyimi, hastane seçimi, kullanılan malzeme ve ekip giderleri yer almaktadır.

Ameliyat sonrası soğuk algılığı yada grip olursak ne yapmalıyız?

Ameliyat sonrasında erken dönemde üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmeniz yaraların iyileşmesini geciktirip ve dikiş bölgelerinde iltihaplanmaya yol açabilir. Böyle bir durumda doktorunuzu bilgilendirmeli ve gerekli ise ek ilaçlar kullanmalısınız.

Kapalı burun estetiği nedir?

Burun estetik ameliyatlarında kullanılan en eski tekniklerden birisi kapalı teknikrinoplastidir. Kapalı burun operasyonlarında tüm kesikler burnun iç kısımlarında yapılarak burun dışında hiçbir şekilde iz bırakılmayacak şekilde sonuçlandırılır. Bu tekniğin iz bırakmama gibi avantajları olsada ciddi bozukluklar olan burunların ucunda yapılacak müdahaleler konusunda yetersiz manüplasyonimkanı sağlaması gibi dezavantajları mevcuttur.

Açık burun estetiği ameliyatı nedir?

Burnun alt kısmındaki orta duvar üzerinde küçük bir kesi ile yapılır ve burun ucu cerrahisinin çok daha kontrollü yapılmasını sağlar. En sık kullanılan burun estetik cerrahisi tekniğidir. Bu teknik günümüzde daha stabil ve kontrollü cerrahi yapma olanağı sağladığından dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Dezavantajı ise burun altında zamanla kaybolma ihtimali. yüksek olan küçük bir iz bırakma riskidir.

Göz altı morlukları ne kadar sürede geçer?

Burun estetiği ameliyatlarında yeni çıkan teknolojik teknikler ve ameliyat sonrasında alınan önlemler sayesinde şişlikler ve göz çevresindeki morarmalar eskiye nazaran daha az görünmektedir. Ancak hastanın cilt altıdaki bağ dokusu gerektiği kadar sıkı değilse morarma olasılığı biraz daha artmaktadır. Ameliyattan sonraki bir hafta 10 günlük süre içerisinde varsa morluklar yok olacaktır. Bu dönemde kalıcı morluk gibi problemler yaşamamak adına güneş ışığından olabildiğince uzak durmak gerekmektedir.

İstanbul dışından gelen hastaların kaç gün İstanbul’da kalmaları gerekiyor?

Genellikle hastalarımızdan ameliyat öncesi randevu oluşturup yeni burun şekillerini tasarlanmasını sağlıyoruz. Genellikle ameliyat sonrası 1 gün yatış öneriyor ve ertesi gün hastalarımızı taburcu ediyoruz. Ameliyattan sonraki 4-10 gün arası takip etmemiz gerektiğinden dolayı toplam olarak 10 gün kadar İstanbul’da kalmalarını tavsiye ediyoruz.

Revizyon ameliyatı neden ve kimlere yapılır? Süreçleri nedir?

Daha önce burun estetiği ameliyatı olduktan sonra alınan sonuçtan memnun olmayan hastalara yeni bir operasyon yapılabilir. Bu operasyona “Revizyon Burun Ameliyatı” denilmektedir.

Bir önceki ameliyattan kalan memnuniyetsizlik fiziksel görünümün beğenilmemesine bağlı olabileceği gibi nefes alma ile ilgili sorunlarla alakalı da olabilmektedir. Bazen sadece küçük detaylarla ilgili düzeltmeler yapılmakta ve bunlara “Küçük Rötuş Müdahaleleri” adını verilmektedir.

Revizyon ameliyatı geçirmek isteyen hastaların, bir önceki ameliyattan istedikleri sonucu alamamaları sebebiyle psikolojik problemlerini de beraberlerinde getirmektedirler. Bu nedenle revizyon burun estetiği ameliyatları ilk ameliyata kıyasla daha fazla bilgi ve tecrübe gerektirdiği için doktor seçimine çok daha dikkat edilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı Kıkırdak ve kemiğin şekillendirilme ameliyatıdır.ameliyat sırasında kemik ve kıkırdak parçaları ayrı ayrı şekillendirilerek hastamızın yüz bölgesine uygun bir şekilde burun tasarlamaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Burun ameliyatında hangi yöntemler var?

Burun ameliyatında kapalı ve açık olmak üzere iki teknik bulunmaktadır. Bu teknikler cerrahın tecrübesine ve tercihine göre değişmektedir. Açık teknik ameliyat süresini kısaltmakla beraber bulun bölgesindeki anatomik yapıları daha kolay ulaşmayı sağlamaktadır. Kapalı teknik ise bu anatomik bölgeye çok ciddi bir hakimiyet gerektirmekte ve dolayısıyla daha zordur. Hem kapalı teknik hem açık teknik birbirlerine göre avantajları mevcut.

Ben burun ameliyatlarında kapalı tekniği tercih ederiyorum. Bu teknikte burun ucunda iz kalmamaktadır. Ayrıca kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda burun ucunudaki yapılar korunduğu için ameliyattan sonraki dönemde burun ucu çok doğal görünmektedir.

Burun ameliyatında kemikleri kırıyormusunuz?

Burun ameliyatında kemikleri kırmıyoruz. Kemikleri şekillendiriyoruz. Bu şekillendirme için değişik aletler mevcut. Günümüzde de kullanma ve eskiden de popüler olan yöntem Çekiç ile kırma yöntemidir. Değişen teknoloji ile beraber ben de Yeni kemikleri şekillendirme yöntemini geliştirdim. Bu yöntem daha önce de bir diş hekimleri tarafından kullanılan cihaz olan pyezo elektrik kemik testere ile yapılmaktadır. Bu cihaz vasıtasıyla kemikler kağıt gibi kesilerek şekillendire bilmektedir.

Burun ameliyatı öncesi burnumuzun nasıl olabileceğini görebilir miyiz?

Burun ameliyatı öncesi oluşacak burnumuzun nihai görüntüsünü görmek için değişik simülasyon programları mevcuttur. Bu programlar içerisinde en doğal olan program üç boyutlu fotoğraf çekimleridir. Bu fotoğraflar vasıtası ile 100 bölgesinin detaylı analizi yapılabilmektedir. Analizi takipe yüzümüze yakışan burun elde edebiliriz.

Kişinin yüzüne uygun burun şekline nasıl karar verilir?

İlk madde burundaki şekil bozukluklarının tam anlamıyla değerlendirilmesidir. Burundaki şekil bozuklukları bizim görmek istediğimiz çeşitli düzgün buruna ait oranlar ve çeşitli noktalar vardır. Dudaktan buruna geçiş açısı, burun ucunun definisyonu, burun ucundan burun sırasına geçişi, burun sırtından alına geçişi gibi çeşitli noktaları buruna yansıtmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla birinci madde düzgün bir şekilde değerlendirmek ve buruna neler yapılacağını madde madde sıralamaktır.

 

İkinci maddede ise her hastamıza farklı bir burun tasarlıyoruz. Çünkü, her insanın ihtiyacı olan burun şekli yüzün dinamiklerine göre ve oranlatıra göre tamamen farklı bir şekilde gelişmektedir. Bir hastamıza yaptığımız bir burunu bir diğer hastamıza yapamamaktayız. Bununla birlikte hastamızın da kendisinin bize söylemek istediği çeşitli noktalar vardır mutlaka. Bu noktaları da dikkate alarak birlikte fotoğraflamalar, dijital fotoğraflamalar, bilgisayar programları üzerinden doğru burunun hangisi olduğunu ve yanlış burunun hangisi olduğunu hastamız için tasarlamaktayız.

 

Bu konudaki en önemli madde ise doktorumuzun bilgisi, bakış açısı, ameliyat tekniği, yetenekleri, el becerisi ve kendisinin nasıl bir burun yaratmak istediği yani tarzının nasıl olduğu da son derece önemlidir. Çünkü, bu operasyonu gerçekleştiren her cerrah farklı bir burun ameliyatı ortaya çıkarmaktadır, her cerrahın tarzı ve bakış açısı birbirinden tamamen farklıdır.

Burun estetiği ameliyatına uygun adaylar kimlerdir?

Hem burun dışında hem de burun içinde şekil bozukluğu, fonksiyonel bozukluğu olan hastalar uygun adaylardır. Burun estetiği ameliyatının yaş sınırlaması vardır. Kızlarda 16-17 yaşları arasında, erkeklerde ise 17-18 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Bu yaşları söylememizin sebebi ise bu yaşlarda burun gelişimlerinin tamamlanmış olmasıdır.
Bu operasyonda bir diğer olmasını istediğimiz kriterde, mental ve zihinsel olgunluğun gelişmesidir. Sonuçta bu bir ameliyattır, ameliyattan sonra çeşitli sıkıntılar olabilir ve bu sıkıntıları hastanın zihinsel ve mental olarak atlatabileceğine bizlerin kanaat getirmesi gerekir. Aksi takdirde çok sabırsız olan bu süreci yönetemeyecek olan hastalarla yola çıkmamak lazım.

Rinoplasti / burun estetiği ameliyatı nedir?

Rinoplasti burun estetiği operasyonu hem burun içinin hem de burun dışının aynı seansta düzeltilmesi operasyonudur. Burun dışında hoşumuza gitmeyen şekil bozuklukları, burun dışında da nefes alıp vermede çeşitli sıkıntılar olabilir. Aynı seansta hem burun dışındaki şekil bozukluklarını, hem de burun içinde nefes alıp vermeyi engelleyen fonksiyonel bozuklukların giderilmesi operasyonudur.

Burun estetiği ameliyatlarının herhangi bir farklılığı var mıdır?

Evet vardır, erkeklerde daha uzun boylu olduklarından dolayı daha erkeksi bir burun, daha düz bir burun yapılmaktadır. Erkeklerde dudaktan buruna geçiş açısını yaklaşım 90-95 derece civarında tutmaktayız. Kadınlarda ise dudaktan buruna geçiş açısını 95 ile 110 derece arasında oldukça tatlı ve şık sonuçlar veren oranlardır. Kadınlarda genellikle daha tatlı ve kavisli açılar kullanılır. Erkek rinoplastisinde kadınsı bir görüntüden uzak durmak gereklidir. Kadınlarda ise kadınsı hatları, şıklığı o zerafeti buruna yansıtmak gereklidir. Düzgün, güçlü ve kişilikli, şık ve zerafetli bir burun yaratmak tüm doktorların hedefidir.

Burun estetiği ameliyatının yöntemleri nelerdir?

Dünya’da açık ve kapalı rinoplasti olmak üzere 2 adet temel cerrahi yöntem bulunmaktadır. Kapalı rinoplasti ameliyatında burun içerisinde çeşitli insizyonlar yapılarak cilt ele verilerek burun sırtına ve diğer alanlarına göç sağlanılarak yapılmaktadır. Natürü itibariyle kapalı rinoplasti biraz daha görüş kısıtlığı ile yapılmakta olan bir operasyondur.

 

Diğer yöntemimiz ise açık rinoplasti ameliyatıdır. Burun ucundan az bir şekilde yaklaşık yarım cm kadar küçük bir insizyon ile girilerek, burnun cildinin tamamen kaldırılması burundaki hem kemik çatı, hem kıkırdak çatı, hem burnun ucunu detaylı bir şekilde görüş sağlayacak kadar cildin kaldırılması ile yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatta her türlü alanı kendi içerisinde ameliyat esnasında ayrı ayrı değerlendirilerek her türlü problemi giderebilmekteyiz.

Burun estetiği ameliyatında doktor seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Buradaki birinci madde doktorun ameliyat tarzı, bilgisi, görgüsü ve vizyonudur. Her doktorun kendine göre bir ameliyat tarzı vardır ve buna göre ameliyatlarını gerçekleştirmektedirler. Bu işi dünyada 1000 cerrah yapıyor ise 1000 cerrahta sizin burnunuzdan ayrı sonuç elde edecektir. Dolayısıyla bu doktorun daha önce yaptığı operasyonları görmek, incelemek sizin için öl bilgi ve ön fikir elde etmeniz yönünde oldukça faydalı olacaktır.

İkinci madde ise burunun bir bütün olduğudur. Burun dışı yapılacak olan ameliyat sonrasında mutlaka burun içerisinde de düzeltilmesi gerekecek noktalar olabilir. Kısaca hem burun içine hem de burun dışı ameliyatı hakim olan bir cerrahın burun ameliyatını yapması doğru olur.

Burun ameliyatı öncesi korku nasıl yenilir?

Burun ameliyatı öncesinde korkunuzu yenmenin en iyi yöntemi, bu ameliyat hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmaktır. Öncelikle doktorunuzla iletişime geçmeniz gereklidir. Doktorunuz sizin ameliyat öncesi, ameliyat süreci ve ameliyat sonrasındaki sürecinin nasıl geçeceğini, bu konuda neler yaşayabileceğinizi, ne tür sorunlar ile karşılaşacağınızı detaylı bir şekilde size anlatması gerekmektedir. Burun ameliyatı için korkunuzu yenmenin en iyi yolu konu hakkında bilgiye sahip olmanız olacaktır.

Burun estetiği ameliyatında yanlış bilinenler nelerdir?

Kulaktan dolma yanlış bilinen pek çok soruyla karşı karşıya kaldığımızı itiraf etmek gerekir. Burun ucundan azıcık ameliyat olabilir mi? 5 dakikada burun ameliyatı olabilir mi? Hiç morarmadan, şişmeden burun ameliyatı mümkün müdür? Burun ameliyatı 1 hafta içerisinde iyileşir mi? Anestezi korkusu; çok korkuyorum, ya bir daha uyanamazsam veya burun ameliyatından sonra burun mutlaka çökecektir veya burun içerisinden nefes alıp verme ile ilgili sıkıntılar olur. Burun ameliyatının düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi çok zordur. Bunların hepsi pek çok diğer maddeler ile rahatlıkla söylenen durumlardır. Burun bir bütündür, içi ve dışı ayrı değildir. Burun ucundan azıcık diye bir ameliyat yoktur. Yapılacaksa içinin ve dışının aynı seansta yapılması lazımdır veya hiç dokunulmamalıdır.
Burnun sadece kemerini aldırmak istiyorum, sadece burnun ucunu dokundurmak istiyorum, sadece küçük bir parçasına dokundurmak istiyorum gibi burun ameliyatları olamaz. Çünkü burunla ilgili iç içe geçmiş 100 adet zincir düşünün tek bir halkayı tek bir zinciri bu ameliyatın içerisinden çıkardığınız zaman burnun ahengini bütünlüğünü bozmuş olursunuz.
Dolayısıyla pek çok alanı birlikte ele alıp düzeltmek gereklidir. Şuana kadar sadece tek bir alan düzeltilmesiyle ilgili bir burun göremedim. Anestezi korkusuna gelecek olursak, artık modern anesteziyoloji teknikleriyle burun ameliyatları son derece güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Hatta loka anesteziyle ameliyat yapmak şu anda daha tehlikelidir bile denilebilir çünkü genel anestezi altında her türlü parametre kontrolümüz altında düzgün bir şekilde takip edilip izlenmektedir. Bu nedenle hastalarımız ganel anesteziden korkmamaları lazım. Bir diğer made de burnum çöker mi, düşer mi? Bu ise her ameliyattan sonra tamamen cerrahın kendi tekniği ile ilgili olan cerrahi bilgisi, görgüsü, vizyonu, ameliyat tekniği ile ilgili olan bir sorundur. Her cerrahın bilgili, görgüsü, vizyonu, ameliyat tekniği ile ilgili olan bir sorundur. Her cerrahın bilgili, görgüsü ve vizyonu aynı değildir.
Dolayısıyla buruna yansıtacakları da tamamen birbirinden farklıdır. Ayrıntılara doktorlar ne kadar dikkat ederlerse o kadar iyi bir sonuç elde edecektir. O yüzden her cerrahın sonuçları birbirinden tamamen farklıdır.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat tarihinizi aldıktan sonra, ameliyattan yaklaşık 2 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar tüketmemek gerekir. Aspirin ve türevleri birinci madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte çok fazla vitamin takviyeleri kullanan bir toplum olarak, E vitamini, D vitamininin çeşitli türevleri ve ginseng türevleride kanı sulandırır, inceltir ve ameliyat esnasında kanamayı arttırabilir. İllaki vitaminler kullanılacaksa, C vitamini ve kalsiyum alınması, ameliyattan önce başlanılması ameliyat sürecinin doku iyileşmesini ve kemiklerin kaynamasını olumlu yönde etkileyebilir.
Sigara ameliyat sürecinde son derece önemli bir faktördür. Çünkü, sigara dokuları kronik olarak zehirlemektedir. Kronik karbon monoksit zehirlenmesinden dolayı 1 haftada iyileşebilecek olan bir yaranın iyileşmesi 4 haftayı bulabilmektedir. Sigaranın mutlaka ameliyattan 2-3 hafta önce kesmek veya azaltmak gereklidir. Ameliyattan sonrada 1 ay boyunca sigara içmek yasaklanılıyor.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hangi testler yapılmaktadır?

Burun ameliyatından önce mutlaka standart kan tetkiklerinin yapılması gereklidir. Kan tetkiklerinin içerisinde hastamızın kan grubu, kanama pıhtılaşma zamanıyla ilgili testler PTT ve APTT gibi çeşitli diğer tetkikler bulunmaktadır. Eğer hastamız 40 yaşın üzerindeyse hasta kalp grafisi ve akciğer grafisi eklenilebilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında kişileri neler bekler?

Burun ameliyatı sonrasında kişiyi ilk olarak gecesinde hafif sızlamalar olabilmektedir. Hemen ameliyattan sonra hasta odasına çıktığı zaman hafif mide bulantıları meydana gelebilmektedir. Minimal yüzünde, gözünde şişlikler olabilir, burun tıkanıklıkları görülebilir, burun içinde kanlar, pıhtılar, silikon plaklar yapılan işlemlere göre hastanın ağızdan nefes alıp vermesini gerektirebilmektedir. Hasta yaklaşık 3-4 saat kadar sonra hafif bir şeyler yiyip içmeye başlayabilir. Ertesi günde ise dokunun şişmesi ve morarması ilk 48 saatte artar. 3. gün bu şişme ve morarmalar maksimuma ulaşır. 3. Günden itibaren de yavaş yavaş birkaç hafta da hızlı bir şekilde iner. Bunun tamamen oturması da 1 yıl kadar sürebilmektedir. 1 hafta sonra hastanın flasterleri dikişleri plastik alçıları alınır. Genellikle ödem, şişlik ve morluklar 4. – 5. günden sonra yerçekim etkisiyle aşağı doğru iner, yanaklarda birikir hafif pofuduk olabilmektedir yanaklar. Flasterler dikişler alındıktan sonra da hastanın cildinde çeşitli flasterlerin altında kalmasına bağlı olarak minimal küçük yağ bezelerinin çıkması küçük düzensizliklerin olması ve yağlanması beklenilebilecek durumlardır.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği operasyonunu, yaklaşık olarak 30 dakika veya 45 dakikada yapan da var, 1-2 saatte yapan da var. Revizyon ameliyat olursa eğer bu süre 3 saat ile 6 saat arasında sürebilmektedir. Ameliyat süreçleri tamamen hastada yapılacak olan işlemlere göre değişebilmektedir. Dolayısıyla bu ameliyat sürecinin zamanı her cerraha göre birbirinden farklıdır.

Burun estetiği konusunda erkekler neden çekingen davranıyor?

Burun estetiği estetiği konusunda erkeklerin çekingen davranmasının 1 numaralı maddesi sosyal inhibisyondur. Sosyal olarak baskılanma olduğu söylenebilir. Erkek hastalarımız burun ameliyatı yaptıklarını söylemek istemeyebilirler. Çoğunluğunun bunun içerisinde de çeşitli nefes alıp vermekle ilgili sıkıntıları olabilir. Burun dışında şekil bozukluğu var ise hasta hem burun için hem burun dışını aynı anda düzeltilmesini isteyebilir fakat son yıllarda artan bir şekilde erkek hastalarımız da en az bayan hastalarımız kadar burun estetiği ameliyatı yaptırdıklarını görmekteyiz.

Revizyon burun estetiği operasyonu nedir?

Revizyon burun estetiği operasyonu bir hastanın daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş olup bundan memnun kalmaması, çeşitli şekil bozuklukları, burun dışında çökmeler veya düşmeler veya nefes alıp verirken sorun yaşaması sebebiyle yapılan ameliyata verilmiş isimdir.

Ovoid silikon plak nedir, avantajları nelerdir?

Ovoid silikon plaklar 1 mm kalınlığında burun içerisinde kıkırdak kemik bölümünde düzeltmeler yapıldıktan sonra burun içerisini atele almaya ve stabilize etmeye yönelik olarak kullanılan çeşitli plaklardır. 20-25 yıl öncesinde burun içerisine metrelerce bezler, gazlar ve tamponlar sokuluyordu. Bu bezler, gazlar ve tamponlar çıkartıldığında ise hastamız şiddetli bir ağrı, acı daha sonrasında ise burun içerisinde sağa sola yapıştığından dolayı nefes almada zorluk çekme sorunları ile karşılaşılıyordu. Silikon plakları sayesinde bu ameliyatlarda ilk 1 haftalık dönemde stabilizasyon, dinlendirme ve rahatlatma açısından silikon plakları kullanımı tercih edilir.

Burun estetiği ameliyatı fiyatları neye göre belirlenir?

Burun estetiği ameliyatının fiyatlarının belirlenmesi için birkaç kriter vardır. Bunlardan 1.si doktorunuzun bilgisi, görgüsü, vizyonu, ameliyat teknikleridir. 2.si ise burunun zorluk derecesine göredir. Burun ameliyatları genellikle zor, daha zor veya çok zor olarak sıralanmaktadır. Aynı seansta burun içerisinde yapılacak olan diğer işlemler kıkırdak kemik bölümünün düzeltilmesi veya bir sinüs operasyonu veya konka hipertilofilinde düzeltilmesi burun ameliyatında zorluk derecesini ve yapılan işlem sayısını arttıran diğer etkenlerdir.
Bu yapılan işlemlerde direkt olarak fiyata yansıtılmaktadır. Bir diğer önemli husus ise yapılacak olan ameliyatın hangi hastanede yapılacağıdır. Bu seçimi genellikle hastalar yaparlar. Son olarak revizyon rinoplasti olup olmadığı da son derece fiyata etki edecek hususlardan biridir.

Burun estetiği ile fonksiyonel ve düzgün görünüm nasıl elde edilir?

Hem fonksiyonun hem de düzgün görünümün elde edilebilmesi için hastanın öncelikle operasyondan önce burun içi ve dışının detaylı bir şekilde incelenmesi ve endovizyöl sistemlerle burun içinin kaydının alınması gerekir. Potansiyel burun içerisindeki sorunların tek tek tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer burun içerisinde operasyondan önce bu tespitler gerçekleştirilmez ise, yapılmadan operasyona girerse, hastanın sadece burun dışı düzeltilebilir. Mutlaka operasyondan sonra burnunuzdan nefes alıp vermede sorunlar ve sıkıntılar yaşanılacaktır bundan kaçış yoktur. Bu ameliyatta hem burun içi hem burun dışını öncelikle burun içinden düzeltmeye başlanılmaktadır. Aşağıdan yukarıya doğru, içten dışarıya doğru burun dışına geliyoruz. Burun dışını burun içini düzelttikten sonra operasyonumuzu düzgün bir şekilde bitiriyoruz.

Burun estetiği ameliyatı ile horlama önlenebilir mi?

Horlama sorunu aslında bir son üründür. Horlama bir hastalık değil de bir takım rahatsızlıkların, sıkıntıların son ürünü olarak bizim karşımıza çıkmaktadır. Horlama solunum yollarını ilgilendiren bir sorundur. Solunum yolların herhangi bir bölgesinde oluşmuş olan sıkıntı veya sorun horlama olarak sizlere yansıyabilmektedir.
Burundaki deviasyonlar, şekil bozuklukları, alerjiler, burun etlerindeki şişme, sinüzit, burun içindeki polip gelişimi, aşağı doğru indiğimizde genizdeki geniz etinin olması ki çocuklarda bunu sıklıkla görebiliyoruz, ağız içinin sıkışık olması, yumuşak damağın uzun olması, bademciklerin büyük olması ki yine aynı şekilde çocuklarda buna çok sık rastlamaktayız.
Dilin büyük olması, yüz iskeletinin küçük olması özellikle üst çene ve alt çenenin de küçük olması hepsi solunum yollarını sıkıştıran ve solunum havasının akciğere iletilecek şekilde bir takım engellemelerle karşılaşabileceğinizi bize göstermektedir. Eğer sorun burun ucunda ise yani burun içinde ise kesinlikle burun içerisindeki düzensizliklerin düzeltici bir cerrahi hem içinde hem dışında horlamaya olumlu katkılarda bulunacaktır düzelmesi konusunda ancak sadece burun estetiği burun içi ve dışının düzeltilmesi horlamanın 1 numaralı öncelikli maddesi değildir mutlaka burun arka bölümü geniz, boğaz ve dili ve alt çeneyi de hepsini bir arada değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla geniz ve boğaz bölgesindeki negatif basınca önlemeye yönelik her türlü cerrahi horlamaya da iyi gelecektir.

Kemerli burun operasyonlarında merak edilenler nelerdir?

Burun estetiği olmak isteyen insanların bir çoğu kemerli olan burunlarının düzeltilmesi isteği ile gelirler. Ülkemizde kemerli burunlar sık sık görülmektedir. Kemerli bir burnu düzeltirken erkeklerde amaç düz bir burun sırtı elde etmek hedeflenmelidir. Kadınlarda ise düz bir burun sırtı uygun olabileceği gibi isteğe bağlı buruna çok hafif bir kaviste yapılabilir. Kavisten kastımız ılımlı bir kavistir, ılımlıdan öte bir kavis burna hoş bir görüntü vermez.

Kemeri Törpüyle mi Tıraşlayarak mı Alıyorsunuz ?

Kemer kıkırdak ve kemik olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kıkırdak kısımlarındaki fazlalık tıraşlayarak alınabilir. Kemik kısmındaki fazlalık ise tıraşlayarak alınabildiği şekilde törpülerle de alınabilmektedir.

Kemeri Çıkardıktan Sonra Ameliyat Esnasında Kemiklerim Kırılacak mı?

Burun kemiklerinin kırılması veya kesilmesi işlemine osteotomi deniliyor. Osteotomi tüm burun estetiği operasyonlarında gerekli bir işlem değildir. Fakat bu işlem kemeri alınan her estetik ameliyatında gereklidir. Bu işlemin amacı kemer alındıktan sonra burun sırtında oluşan açıklığı kapatmaktır. Osteotomi işlemi burun içinden veya yanaklardan yapılabilmektedir. Bu işlem için çeşitli boyutlarda kemik kesici aletler kullanılabilmektedir

Kemer Alındıktan Sonra Burun Sırtında Ağrı Olur mu?

Burundaki kemer ne kadar büyük olursa olsun alınma işlemi yapıldıktan sonra herhangi bir ağrı olmaz. Ancak bir hassasiyet olması normaldir ve genellikle hızla geçer.

Yukarıya doğru kalkık olan burunu nasıl düzeltiyorsunuz?

Fazla yukarıya kalkık olan burun veya kısa olması sebebiyle daha az çekici olan bir burunu kastediyoruz.

Genellikle burun içerisinden alınan kıkırdaklarla, daha düzgün bir burun yapısı oluşturularak doğal olmayan kalkık burun düzeltilir.

Burnum basık ve kalkık onarabilir misiniz?

Evet, kıkırdak greftler kullanılarak daha mükemmel bir burun yapısı oluşturulup basık ve kalkık olan görünümü giderilebiliriz.

Burnum tam anlamıyla bir kalkık burun ama operasyon sonrasında daha kötü olur diye korkuyorum, olmayacağından nasıl emin olabiliyorsunuz?

Her rinoplastide operasyonunda amacımız doğallığı yakalamaktır, hiç opere olmamış burun görüntüsü vermektir.

Burnumun ucu yukarıyı gösteriyor ve ortasından basık. Bunun sebebi nedir ve nasıl düzeltilebilir?

Bu semer deformitesi’dir ve genellikle daha önce kırılmış olan burunlarda görülür.  Burun ucununun yeniden yapılandırılması ve doğal gözükmeyen burun ucu kalkıklığının giderilmesi gerekicektir.

Burun ucum geniş ve büyük düzeltebilir misiniz?

Burun ucu genişliği sık görülen bir sorundur ve yüzün görüntüsünü olumsuz yönde etkiler. Bu tip burunlarda burunun uç kısmı geniş ve dağınık gözükür. Burundaki gölgelenmeler kaybolmuştur. Bu tip burunlara palyaço burnu denilmekte. Halk arasında ise genelde etli burun diye adlandırılmaktadır. Bu etli ve geniş görüntüyü veren şey ise burun ucu kıkırdağının fazlalığıdır.

Burun ucum çok geniş daraltma işlemini nasıl yapıyorsunuz?

Burun ucunu daraltmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Genellikle ilk yapılan işlem fazla olan kıkırdak dokunun çıkarılmasıdır. Daha sonra kalan kıkırdak dokuyu dikiş işlemleriyle şekillendiririz. İncelmeyi sağlayan kıkırdaklar dikeriz. Bu işlemde teknik olarak önemli nokta ise kıkırdaklardan aşırı şekilde çıkarma yapılmamasıdır. Çıkarılacak olan kıkırdağın miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda kıkırdak çıkarma işlemi ve dikiş teknikleri sorunu çözmek için yetersiz kalabilir. Bu durumlarda ise farklı yöntemler kullandığımız olur. Bu tip farklı yöntem kullanılıcaksa bu muayeneniz esnasında size detaylı bir şekilde anlatılması gereklidir.

Burun ucum çok geniş daraltırken simetriyi nasıl sağlıyorsunuz ?

Geniş burun ucu geçirecek olan hastalarda genellikle açık rinoplasti tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik sayesinde çıkarılan kıkırdaklar milimetrik olarak direkt  ölçüp çıkartılabiliyor.

Tip plasti nedir siz kullanıyor musunuz?

Tip plasti basit bir şekilde burun ucunu değiştirmektir. Eğer burun sırtında, burun kökünde herhangi bir sorun yoksa uygulanılabilir. Uygun vakalarda bu yöntem kullanılabilir.

Rinoplasti işlemi burun tıkanıklığını ve nefes alma şikayetlerinin önüne geçebilir mi?

Burundaki tıkanıklığınızın nedeni septum kıkırdağının deviasyonundan kaynaklanıyorsa bu eğriliğin rinoplasti ameliyatı ile düzeltilmesi de hastanın nefes alma şikayetlerinin önüne geçecektir.

Basık burun sorununu nasıl çözüyorsunuz?

Pinokyo burnu denilen uzun burunun yapısının tersine, burun ucunun yüze yakın durması durumuna basık burun ucu deniliyor. Basık burun ucu genelde yüze kızgın daha sert bir ifade verir. Bunun sebebi ise burun ucu kıkırdağının yetersizliğidir.

Burnum yüzümde basık duruyor. Bu sorunu nasıl gideriyorsunuz?

Basık burunun sebepi burun ucu kıkırdaklarının hepsinin zayıflığı ve eksikliğidir. Burun ucunu bir bina gibi düşünebilirsiniz. Bina 2 katlı olursa şık ve kullanışlı olacaktır ama şu anki durumda burunun 1 kat olduğunu düşünelim. Bu 1 kat bize yetmiyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor betonlarla 1. katın üstüne 2. katı atarak binayı yükseltiriz. Basık burunda da aynı şekilde yetersiz burun ucuna ilave kıkırdaklar ekleyerek burnu biraz daha yükseltiriz. İlave kıkırdakları burunun içerisinden almak ideal bir çözümdür. Burun içerisinde yeterli miktarda kıkırdak bulunmuyorsa kulak arkasından veya kaburgadan da alınabilir.

Burun estetiği için başvuran hastaların temel sorunları nelerdir?

Genelde burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarda en önemli sorun burundaki şekil bozukluklarıdır.

Bunlar arasında en sık başvuru sebebi kemerli burundur. Bunun dışında büyük burun, uzun burun, geniş burun ucu, geniş burun, travmatik burun, burun kanatlarının geniş olması, eğri burun, yüzle orantısız burun, düzensiz burun sırtı, dar burun, burun ucu düşüklüğü, daha yaşlı ve sert bir ifadeye sebep olan gergin burun ve buna benzer bir çok şikayetle başvurulmaktadır.

Estetik sorunlarla başvuran hastaların çoğunda fonksiyonel problemler de bulunmaktadır. Örneğin çoğunda estetik problemiyle beraber nefes alma sorunu da var. Bazılarında baş ağrısı, burun ve geniz akıntısı şikayetine yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi sorunlar da eşlik ediyor.

Tabi tablo böyle olunca bir burun estetiği operasyonunda burnun şekli ne kadar önemseniliyorsa fonksiyonlar da o denli titizlikle ele alınmalıdır. Yapılan ameliyat sonrasında burnun şekli istenildiği gibi olmalıdır ve buna ilaveten varsa burun tıkanıklığı, baş ağrısı, alerjinin yol açtığı sorunlar ve sinüzitinde aynı anda önüne geçilmelidir.

Burun estetiği felsefesinin olmazsa olmazı güzel bir burnu elde etmenin yanında rahat nefes alabilen diğer sağlık sorunlarının da giderildiği bir burnu ortaya çıkarabilmektir.

Burun estetiği operasyonundan sonra burunda düşme olur mu?

Burun estetiği operasyonu geçirecek olan hastaların da en sık sorduğu sorulardan biri budur.

Burun estetiği operasyonundan sonra burun ucunda düşme yaşanır mı?

Ameliyat olmak isteyen insanlar yıllar önce çevrelerinde yapılmış ve burun ucunda düşme olmuş kişileri görüp ya da duyup, haklı olarak bu endişeyi taşımaktadırlar. Burun estetiği ameliyatları artık yeni teknikler sayesinde, burnun destekleri korunarak yapılabilen bir operasyon haline geldiği için, operasyon sonrasında burun ucunda hiç bir şekilde düşme meydana gelmez. Artık yeni burun estetiği teknik ve felsefesi, destekli burun ameliyatını öngörmektedir. Burun estetiği ameliyatlarının burun ucunda düşmeye yol açması değil, tam tersi burun estetiği operasyonları burun ucunu daha güçlü ve destekli yapılabilmektedir. Bu sayede de burun ucunda düşme olmamaktadır.

Burun estetiği operasyonunu KBB uzmanı mı plastik cerrah mı yapmalıdır?

Burunla ilgili olan sorununuz yalnızca şekil bozukluğu ise istediğiniz branştaki doktora başvurabilirsiniz. İster kulak, burun veya boğaz uzmanı olsun, isterse plastik cerrah olsun farketmeyecektir. Sizin için önemli olan bu operasyonu gerçekleştirecek olan hekime güveninizdir.

Fakat burnunuzdaki problemler sadece şekil bozuklukları değilse, burun fonksiyonlarıyla ilgili problemleriniz şikayetlerinize eşlik ediyorsa, örneğin burun kemiği eğikliğiniz,  kronik sinüzitiniz, allerjik nezleniz, burun eti büyümeniz de varsa, operasyonunuzu bir kulak burun boğaz hekimine olmanız önerilebilir. Bunun sebebi ise aynı anda hem bu fonksiyonel sorunlardan kurtulabilir hem de burnunuzun şeklinin istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirisiniz.

Burada önemli olan husus hangi branştaki doktorun bu ameliyatı yaptığından ziyade, hastanın doktora olan güveniyle alakalıdır. Bu sebeple herkese tavsiyem operasyonunuzu gerçekleştirecek olan hekimle karşılıklı olarak belki de birkaç defa görüşmeniz ve hekiminize karşı yeterli güvene sahip olmanızdır. Fakat karşınızdaki doktora tam anlamıyla teslimiyet ve güven duygunuz gelişmiyorsa o zaman o bulduğunuz hekime ameliyat olmayı kabul etmemenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki bu karar hem sizin için hem de doktorunuz için doğru olanıdır.

Operasyondan sonra yaşım ilerledikçe burnum bozulacak mı?

Estetik burun operasyonlarının birincil amacı estetik olduğu için burnun nefes alma işlemi göz ardı edilebilmektedir.

Fakat göz ardı edilebilen başka bir nokta da var ki, gerçek hasta memnuniyetini uzun vadede oldukça etkileyebilir. Bu nokta rinoplasti operasyonunun olmazsa olmazı olan, burnun zamana karşı olan duruş şeklidir.

Yaşlanma ile beraber burunda bir nevi bir deprem geçirebilir. Burun operasyonları gerçekleşecek olan bu depremin sürecini hızlandırmamalı tam tersine zamana karşı  dirençli kılmalıdır.

Bu işlemi de nasıl depreme karşı binaları kuvvetlendirmek için mantolama işlemi yapılıyorsa, aynı mantıkla operasyonda burnu destekleyerek ve kuvvetlendirerek  burnunuzun zamana karşı daha da dirençli olmasını sağlayabiliriz.

Burun estetiği ameliyatları yani burun küçültme ve şekillendirme üzerine yapılan operasyonlar için dahi olsa burnu ayakta tutan altyapıya çok dikkat edilmelidir. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda burnumuzda istenmeyen şekil bozuklukları ile karşı karşıya kalabiliriz.

Operasyondan sonra burnunuzun zamana direnememe ve çökebilme ihtimali vardır. Burnunuzun zamana karşı direnebilmesi için, yapısal kuvvetlendirmeye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bu anlamda başarılı geçen bir burun estetiği, yüzle uyumlu, zamana dayanıklı doğal görüntüyü sağlamalı ve aynı zamanda da nefes almayı rahatlatmalıdır.

Operasyondan sonra nefes alırken sorun yaşayacak mıyım?

Rinoplasti denilince ne kadar estetik görünüme yönelik yapılan ameliyat akla gelse bile, burnun sadece estetik görüntümüzü etkileyen bir faktör olmadığının, nefes alma gibi bir takım ihtiyacımızda burnumuzun çok önemli bir rol oynadığı unutulmamalıdır.

Bu anlamda estetik kaygılar burnun içini burnun işlevlerini gerçekleştiremeyecek kadar küçültme ve daraltma üstüne kurulu bir ameliyat tarzından kesinlikle uzak durulmalıdır.

Rinoplasti operasyonu eğer hastanın burundan nefes problemi varsa, nefes alma problemlerini aşmaya yönelik müdahaleler (septoplasti, deviasyon, sinüzit cerrahisi, konka küçültmesi) operasyonları ile birlikte yapılmalıdır.

Genellikle erkek hastalar hava yolu problemleriyle birlikte başvurur, çoğu erkek için bu durumda estetik operasyon ikinci plandadır.

  • Buruna estetik müdahale gerçekleştirilmesi burnun fonksiyonlarını yerine getirebilmesine katkıda bulunur.
  • Burun cerrahisinde estetik ve burnun işlevi birbirlerinden ayrılamayan bir bütündür.

Burnum kanadığı takdirde neler yapmalıyım?

Burun kanaması hemen hemen herkesin başına gelmiş olan tatsız bir olaydır. Burun kanaması genelde kısa sürede durur fakat bazen uzun süreli çok şiddetli kanamalarda olabilmektedir. Burada burun kanamasıyla ilgili bir çok bilgi vermektense kanama anında nelerin yapılabileceğini, burnumuz kanadığı zaman ne zaman doktora başvurmamız gerektiğini ve burun kanamasından korunabilmek için neleri yapmamız gerektiğinin sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Burnumuz kanamaya başlayınca ilk olarak yapmamız gereken şey sakin olmak ve bir şeyleri yapabilme yeteneğine sahip olduğumuzun bilincinde olabilmektir. Çünkü burun kanamalarının büyük bir kısmı kendiliğinden ya da basit müdahalelerle durdurabileceğimiz kolay kanamalardır. Kanamayı fark ettiğiniz gibi hemen lavabonun başına gidin veya bir yere oturup elinize bir kap alın, hafifçe başınızı öne doğru eğip burnunuzun her iki deliğini burun deliklerinizi bir şeyle sıkıştırın bu şekilde 10 dakika kadar bekleyin ve sakın kanamanızın durup durmadığını kontrol etmeyin.

10 dakika sonra eğer kanamanız durmuşsa bir saat kadar burnunuzu temizlemeyin fakat kanama halen devam edebiliyorsa burnunuzun üzerine buz koyun. Bunun en kolay yolu buz aküsü yada buzluktaki buz kalıplarında dondurulmuş buzun buzdolabı poşetine dökülmesiyle elde edilen paketle olabilir. Yarım saat boyunca buz tatbikine devam etmelisiniz ve bu arada diğer elinizle burnunuzun ucunu sıkıştırmaya devam etmelisiniz. Burun kanamanız halen devam durmadıysa en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Burun estetiği ile birlikte uygulanılabilecek olan operasyonlar hangileridir?

Genellikle burun estetiği için başvuran hastaların, sadece %20’si burun şekillerinin bozukluğu şikayeti ile başvurmaktadırlar. Kalan %80’lik kısımı ise burunlarının şeklinden rahatsız olmalarıyla beraber, nefes alıp vermede zorluk, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burun akıntısı, sabah yorgunluğu, horlama, alerjik burun yakınmaları, burun kaynaklı baş ağrısı şikayetleriyle beraber başvuruyorlar.

Geçirilen burun estetiği sonrasında en önemli hedeflerden birisi operasyonu geçiren kişinin burnunun yüze uyumlu, doğal, güzel bir hal almasıdır. Fakat aynı zamanda başta burun tıkanıklığı gibi sorunlarının olmasıyla birlikte hastanın diğer şikayetlerinin de giderilmesi gereklidir.

Estetik ameliyat esnasında burun kıkırdağı yada kemik eğriliği varsa, bunun çözülmesi burun tıkanıklığı sorununu ortadan çözecektir. Aynı şekilde büyümüş olan burun etlerinin küçültülmesi işlemide burundan rahat nefes alınmasına oldukça katkıda bulunabilecektir.

Daha çok çocuklarda görülen ama hiç azımsanılmayacak ölçüde erişkinlerde de burun tıkanıklığının bir sorunu olarak karşımıza çıkabilen, geniz etinin varlığı estetik ameliyatı sırasında ortadan kaldırılabilir ve nefes almayı çok iyi bir hale getirebilir.

Burun akıntısı, baş ağrısı ya da geniz akıntısı sorunlarıyla gelen hastalarda, farkedilen kronik sinüzit varlığında aynı anda burun estetiğini ve sinüzit cerrahisi gerçekleştirilebilir.

Burunda şekil sorunu ile birlikte horlama problemi sıklıkla beraberlik gösterebilen bir durumdur. Horlamanın en önemli sebeplerinden birisi olan burun problemleridir ve aynı esnada bu sorun da giderilebilmektedir.

Burun estetiği operasyonu sadece burunun şeklini güzelleştirmeyi hedeflemeyen, aynı anda burnun işleyişini de düzeltmeyi amaçlayan, burunla ilgili farkedilen diğer sorunların da aynı anda ortadan kaldırıldığı bir işlemdir.

Çok geniş olan burun tabanlarının daraltılma işlemini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Karşıdan bakınca burununuz yüzünüze de çok geniş ve büyük duruyor olabilir. Bu genişlik kemik kısmında, burun ucunda veya burun tabanından kaynaklanılabiliyor olabilir. Özellikle burun tabanının genişliği mimiklerle daha belirgin bir hale gelir. Üst kemik kısmındaki genişlikler ise yüze yayvan ve dolgu bir ifade verilebilir. İki göz birbirinden çok uzakmış gibi durabilir.

Çok geniş burun tabanını nasıl daraltıyorsunuz ?

Burnun taban kısmından ve burnun girişinden ihtiyaca göre 3 ile 5 mm arasında doku çıkartılarak gerçekleştiriliyor. Yapılan kesi dışarıdan görünülebilir. 7 ile 10 gün arasında alınan özel dikişlerle kesi kapatılır. Dikişleri aldıktan sonra kesi yerinde bir ay kadar kızarıklık olabilmektedir. Genelde dikiş yerlerinde iz kalmaz. Bazen belli belirsiz bir iz kalabilmesiyle beraber ihmal edilebilecek bir izdir bu.

Burnum karşıdan bakışta aşırı geniş değil ama az da olsa geniş gibi duruyor, yüzüme göre geniş olup olamayacağını nasıl anlayabilirim ?

Karşıdan bakışta her iki gözünüzün iç kısmından çene yönüne doğru iki adet hayali bir şekilde inin. İdeal olması gereken burunda burun bu dikey çizgileri yana doğru aşamaz ve aşmamalıdır. Eğer burununuz bu çizgileri aşıyor ise burun yüzünüze göre geniş duruyor demektir.

YENİ SORU SORMAK İÇİN

Yeni sorularınız mı var?

(+90) 543 648 94 84 numaralı telefonu arayarak burada yayımlanmasını istediğiniz soruları bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan sorularınızı bize ileterek sorularınızın yanıtlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bize ulaşmanız çok kolay! Buraya tıklayarak iletişim formu aracılığıyla bize burun cerrahisi hakkında sorularınızı yönetebilirsiniz.

BAŞKA BİR SORUNUZ MU VAR ?

Yeni sorularınız mu var? Aşağıdaki butona tıklayın! Ardından iletişim formunu doldurarak bize sorularınızı yöneltin. Konusunda uzman hekimlerimiz en kısa sürede sorularınızı yanıtlayacaklar! Bize ulaşmaktan çekinmeyin!