Sinüzit Nedir?

Burun çevresinde sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit denilir. Sinüsler burunun her iki tarafında bulunurlar ve 4 farklı isimleri vardır. Burnun hemen yanındaki taraflarında bulunan ve sinüslerin en büyüğü sinüs maksiller sinüsüdür. Bunun dışında burnun üst tarafında, alın kemiği içerisinde bulunan sinüse frontal sinüs, burnun arka ve üst tarafında bulunan ve orta hatta tek olan sinüse sfenoid sinüs ismi verilir.

Bunun yanı sıra burnun yan ve üst taraflarında bir çok küçük boşluktan oluşan bölümlere de etmoid sinüsü denilmektedir. Bütün bu sinüsler bir delik yardımı ile burunun içine açılırlar. Buruna açılabilen bu delikler sinüslerin havalanmasını sağlarlar.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

  1. Yüzünüzde ağırlık, basınç veya dolgunluk hissi var mı?
  2. Burnunuzda tıkanıklık hissediyor musunuz?
  3. Burnunuzda koyu, sarı veya yeşil bir akıntı bulunuyor mu?
  4. Geniz akıntınız var mı?
  5. Koku duyunuzda herhangi bir azalma var mı?
  6. Baş ağrınız oluyor mu?
  7. Nefes darlığı hissiniz ve öksürüğünüz var mı?

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Yukarıdaki sinüzit belirtilerinin üç veya daha fazlası sizde bulunuyorsa sinüzit olabilme ihtimaliniz vardır. O halde, ne yapmalısınız? Bir KBB yani (kulak – burun – boğaz) doktoruna görünmelisiniz. Bu sayede gerçek teşhis belirginleşebilir. Eğer doktorunuz size teşhis koymakta zorlanırsa, doktorunuzun yönlendirmesiyle çekilecek “bilgisayarlı sinüs tomografisi” sayesinde kesin tanı konulabilir.

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı tomografide röntgen ışınları sayesinde bir dizi görüntü alınabilir. Röntgende sinüsler 1 ile 3 mm’lik aralıklarla taranır. Bu işlem genelde 5 ile 10 dakika arasında sürmektedir. İşlemin hiç bir zorluğu yoktur, işlemden sonra ağrı hissedilmez ve dar ve kapalı bir yerde çekilen MR işleminden farklıdır. Bu sebeple kapalı alan fobisi olan insanlar da rahatlıkla sinüs tomografisi çektirebilirler.

Sinüs tomografisinin sinüzit tanısında önemli bir yeri olmasıyla birlikte asıl sinüzit takibinde ve cerrahisinde altın değerine sahip olmaktadır. Tomografi sinüs cerrahisinde cerraha kılavuzluk yapar. Bu sayede cerrah, tıkalı ve sorunlu sinüslerdeki sorunları giderebilir.

Muayenede Neler Görülebilir?

Sinüzitli bir hastanın muayenesinde en çok görülebilen gözlem, ödem, burun içinde iltihaplı akıntı, boğaza doğru akıntı ve yüzde hassaslıktır. Bunun gibi teşhislerin görüldüğü ve sinüzit olma ihtimalinden şüphelenilen hastalara uygun tetkikler yapılır. Ancak hastanın muayenesinde çok belirgin bir bulgu olmadan da sinüzit olabileceği akılda tutulmalıdır.

Sinüzitten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Sinüzitten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Hastaların sinüzit olmaması için veya olurlarsa kolay tedavi edilebilmeleri için dikkat te bulunabilecekleri birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bunun için saçların ıslak kalmaması, soğukta kalmamak, sigaranın dumanında dahi kalınmaması, yaşadıkları ortamın neminin ve ısısının uygun olması, alerjiye yol açabilecek toz, duman veya diğer maddelerden uzak kalınması gibi önlemler alınmalıdır.

Ameliyatın Gerekli Olabileceği Durumlar Nelerdir?

Akut sinüzitler genellikle ilaç tedavisine yanıt verebildiklerinden dolayı ameliyata nadiren ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat kronik sinüzitlerde, burunda et veya kemik eğriliği (deviasyon) bulunuyorsa veya komplikasyon gelişen vakalarda sinüzit ameliyatı gerekli olabilmektedir.

Ameliyat Riskleri Nelerdir?

Anestezi komplikasyonlarının haricinde endoskopik operasyonlarda en sık görülen problem kanamadır. Bunlar cerrahın çalışmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir ve bir anda operasyonda ki asıl amaç kanamayı durdurmak haline gelir. Bunların dışında burun ve sinüslerin çevresinde önemli organlar bulunduğundan dolayı ciddi komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu komplikasyonların arasında göz çukuru içine girilerek göz küresinin ve sinirinin zedelenebilmesi, beyin zarının delinerek beyin sıvısının burun içine akması, beyine giden büyük damarların yaralanması, beyin absesi gibi ciddi problemlerin yanında bazı küçük ve daha sonra tedavi edilebilecek olan komplikasyonlar da bulunmaktadır.

Ameliyattan Sonra Dikkat Etmem Gerekenler Nelerdir?

Endoskopik yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra en önemli husus pansumanların uygun yapımıdır. Sinüzit ameliyatlarında pansuman burunun içinin uygun bir şekilde temizlenmesi anlamına gelmektedir. Bunun için başlangıçta birkaç günde bir doktorunuza gitmeniz gerekir ve daha sonrasında biraz daha seyrek seyrek olarak doktorunuza gitmeniz gerekecektir.

Ameliyattan Sonra Dikkat Etmem Gerekenler Nelerdir?

Burun içinin kaç günde bir temizlenmesi gerektiğini ameliyatın seyrine ve doktorun tercihine göre değişmektedir. Doktorunuz sizlere her pansumandan sonra bir sonraki pansuman zamanını belirtecektir. Ameliyattan sonra hastalar burun içini serum fizyolojikle yıkayarak yapışma ve birikintileri önlemeye çalışabilir.

Ameliyattan Sonra Sinüzitin Tekrar Etme Riski Var mıdır?

Endoskopik yöntemle operasyona başlandıktan sonra sinüzitin tekrarlayabilme oranı son derece düşmüştür. Fakat yine de alerjinin rol oynadığı sinüzitlerde tekrar bir problem oluşması görülebilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir