• Ameliyata girmeden önce anestezi doktorları tarafından sağlık taramanızın ve ameliyat ile ilgili gerekli tahlillerin yapılması gereklidir.
 • Ameliyat öncesinde nezle, soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar ameliyatınıza engel olabilecek olan durumlardır. Anestezi kontrolünde size önemsiz gelen ayrıntılar, ameliyatınız için oldukça önemli olabilir. Sizler için önemsiz gelebilecek olan her türlü bilgiyi ameliyatınız için önemli olabileceğinden dolayı her bilgiyi doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız.
 • Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa, bu ilacı veya ilaçları muayene esnasında doktorunuzla paylaşmalısınız. Muayene esnasında anestezi doktorunuzla da kullandığınız ilaçları eksiksiz bir şekilde belirtmeniz gereklidir. İlaçlarınızı bir yere not alırsanız kullandığınız ilaçları unutma ihtimalini de ortadan kaldırmış olacaksınızdır.
 • Ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlar veya herhangi bir kan sulandırıcı gıda tüketmemeniz gerekiyor.
 • Ameliyattan yaklaşık olarak 10 gün kadar önce Aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlarınızı kesmeniz gerekiyor.
 • Bitki çayları da nadiren de olsa bir miktar kanamayı arttırabilir. Bu sebepten dolayı ameliyat tarihinizden bir hafta kadar önce bitkisel çayları kesmeniz gereklidir.
 • Kadınların adet dönemleri tıbbi açıdan ameliyata hiçbir engel tanımaz. Doktorunuz, anestezi tahlil raporlarınıza göre ameliyatınıza karar verecektir.
 • Sigarayı, ameliyat öncesinde kesinlikle bırakmanız gereklidir. Sigara yaralarınızın iyileşme sürecini geciktirecektir. Ameliyat sonrasıda genelde çok fazla ağrı olmamaktadır. Fazla ağrısı olabilen kişilere ameliyattan sonra bir ağrı kesici verilmektedir. Geçirdiğiniz ameliyat sonrasında, burnunuzdan ameliyat olduğunuzdan dolayı 2 gün kadar bir burun tıkanıklığı yaşayacaksınızdır. Bu burun tıkanıklığından dolayı ağzınızdan nefes almak zorunda kalcağınız için boğazınızda bir kuruma olacaktır. Örneğin nezle veya grip olduğumuz zaman burnumuz da tıkanıklık olur, boğazımız kurur ve boğazda bir miktar ağrımız olur. Ameliyat sonrasında buna çok benzer bir boğaz kuruluğu yaşayacaksınız. Boğazınızın kuruluğunun sizi hiçbir şekilde rahatsız etmemesi için bol bol sıvı gıdalar tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Doktorlarımıza danışmadan kesinlikle herhangi bir sebepten dolayı ağrı kesici kullanmamalısınız. Ameliyat öncesindeki gece ılık bir duş alarak erken saatlerde yatmanızı tavsiye ederiz.
 • Ameliyat günü yanınızda refakatçi bulundurmanız gerekecektir.
 • Ameliyat günü herhangi bir makyaj yapılmamalıdır ve oje sürülmemelidir.
 • Ameliyat gününde saç spreyi ve jölenin kullanılmaması gereklidir.
 • Ameliyathane hijyenik koşullarda olacaktır. Bu sebepten dolayı ameliyata alınmadan önce ameliyathane önlüğü giydirileceksinizdir. Hijyenik açıdan ameliyat önlüğü oldukca önemlidir.
 • Eğer daha önce bir burun ameliyatı daha geçirdiyseniz bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.
 • Çoğu hasta ikinci burun ameliyatlarının 6.aydan sonra hatta 9.aydan sonra yapılabilecek olmasından dolayı doktorlarına eksik bilgi verirler. Eksiksiz ameliyat öncesinde herşeyi doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Bunu unutmamalısınız ki sizin için önemsiz olabilecek herhangi bir bilgi ameliyatınız için oldukça büyük bir önem taşıyor olabilir. Burun ameliyatlarında açık ve kapalı teknikler kullanılmaktadır. Ameliyatınızın hangi teknikle yapılacağı doktorunuzun seçimi olacaktır. Sizin için asıl önemli olan şey ameliyatınız hangi teknikle yapılırsa yapılsın size güzel ve sağlıklı bir burun yapılmasıdır.
 • Ameliyat sonrasında büyük ihtimalle burnunuzun üstünde plastik bir atel-alçı olacaktır. Bu plastik atel alçı ameliyatınızdan tam olarak 7 gün sonra alınabilecektir. Alçınızı kesinlikle kendiniz çıkarmamalısınızdır.
 • Estetik burun ameliyatlarında genellikle tampon kullanılmamaktadır. Bazı sorunlu burun operasyonlarında tamponsuz burun operasyonu ile çözüm getirilemiyebiliyor. Bu sebepten dolayı bazı ameliyatlarda tıbbi açıdan tampon kullanılması gerekebiliyor. Tamponun alınma süresini, ameliyatı gerçekleştiren plastik cerrahınızın kararı ile belli olmaktadır. Doktorunuzun dışında bir başkası kesinlikle tamponu çıkarmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra göz altlarınızda morluklar ve şişlikler oluşabilir. Bu morluklar ve şişlikler 7 gün içerisinde geçmektedir.
 • Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatlarında da bir hasta onam formu vardır. Onam formu, doktorunuzun muayene esnasında ve anestezi doktorunuzun tetkik kontrolü esnasında ameliyatınız ile ilgili ayrıntılı bir şekilde verdiği sözlü bilgileri, yazılı olarak anlattığı bir bilgilendirme formudur. Bu form her ameliyattan önce, ameliyat olacak olan hastalara imzalatılmaktadır.
 • Ameliyat günü yanınıza her zaman hayata pozitif bakan insanları refakatçi olarak seçmeniz önerilir.

Doktorumuzdan ücretsiz randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir