Burun, insan sağlığı için gerçekten çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir solunum işlemi ve sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek gereklidir. Burun sadece nefes alıp vermemizi sağlayan bir organ değildir. Burun nefes alıp verme esnasında havayı ısıtır, nemlendirir, kulağımızı havalandırır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar ve koku almamızı sağlar.

Özellikle ülkemiz insanının burun yapılarının kemikli olması ve insanların bir çoğunda ki alerjik hastalıklar nedeniyle burun tıkanıklığı sorunu en çok rastlanılan sorunlardan bir tanesidir. Uzun süren burun tıkanıklığı hastalarında bu problem çözülmediği sürece ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Sağlıklı Bir Nefesin İlk Çözümü Sağlıklı Bir Burundur

Burun tıkanıklığı sorunları hastanın hayat kalitesini ciddi bir şekilde düşürür ve zamanında doğru bir müdahale yapılmadığı sürece gelecekte sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir?:

 • Burun kemiğinde kayma (deviasyon) yaşanması.
 • Alt taraftaki burun etlerinin konkanın büyümesi.
 • Burun çatısında olabilecek valv daralması.
 • Geniz etinin büyümesi sonucunda oluşabilecek burun tıkanıklığı.
 • Yaygın burun içi polipleri.

Bu sorunlar tek tek veya beraberlik göstererek burun tıkanıklığına sebep olabilirler.

Burun tıkanıklığı sorunu yaşayan hasta:

 • Burun tıkanıklığı problemini yaşayan hasta sürekli olarak ağız solunumu yapmak zorunda kalır; Sık sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları gerçekleşir ve müzminleşmiş farenjit gelişir.
 • Hasta horlamaya başlar ve uyku bozuklukları artar.
 • Hastanın burun tıkanıklığı sorunundan dolayı akciğer ve kalp problemlerinde artış görülebilir.
 • Sabahları ağız kuruluğu artar.
 • Cinsel işlevde bozukluklar oluşabilir.
 • Psikolojik sorunların gelişmesine yardımcı olur. Bu tarz hastalar genellikle sinirli olduklarından bahsederler.
 • Hastanın ses kalitesi bozulabilir ve bu sebepten dolayı burundan konuşma gelişir.
 • Çocuklarda geceleri altlarını ıslatma sorunları oluşabilir.

Burada da gördüğünüz gibi burun tıkanıklığı kişinin hayat kalitesini ciddi oranda düşürebilmektedir.

Burun tıkanıklıkları için yapılan ameliyatlar nelerdir?:

 • Burun kemiğinin düzeltilmesi ameliyatı gerçekleştirilebilir. (deviasyon ameliyatı)
 • Alt burun etlerinin alınma işlemi veya radyofrekans uygulaması gerçekleştirilebilir.
 • Burun tıkanıklıklarının giderilmesi için valv cerrahisi uygulanılabilir.
 • Estetik burun cerrahisi, belirli burun tıkanıklıklarının tedavileri burnun dışının da değiştirilmesi ile mümkün olabilir.
 • Geniz eti alınması genellikle çocuklarda en uygunudur.
 • Burun içi poliplerinin medikal ve cerrahi tedavi işlemi.
 • Burun tıkanıklığı yaşayan hastalar ilaç tedavisi ile sorunu gideremediği zaman ameliyat gerekli olabilir.
 • Burun tıkanıklığı herkes için önemli bir sağlık sorunudur. Kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.

Burun Kemiğinde Deviasyonun Tedavisi

Sürekli karşılaşılan burun tıkanıklığının sebeplerinden biri de burun içi kemiğinde kayma veya eğrilme olmasının sonucunda nefes yolunun tıkanmasıdır. Burun direği olarak adlandırılan ve tıp dilinde septum denilen bu yapının düzgün olması sağlıklı nefes alabilmenin ilk çözümüdür. Burun kemiğinin kayması veya eğrilme olmasının tıptaki adı septum deviasyonudur. Septum deviasyonunun tedavisi kesinlikle ameliyattır. Septoplasti denilen ameliyat yöntemi ile septumun eğri kısımları düzeltilir, çıkartılır ve septum orat hatta getirilerek her iki burun pasajının açık olmasını sağlar. Operasyon genel ve lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir, bu daha çok hastanın ve doktorun seçimine bağlıdır.

Burun Kemiğinde Deviasyonun Tedavisi

Ameliyat ortalama olarak 30 dk ile 45 dk arasında sürmektedir. Ameliyat esnasında hastanın burnu içine yeni geliştirilmiş sünger veya silikon tamponlar konulur. Yeni geliştirilen tamponlar sayesinde hastalar tamponlar çekilirken ağrı hissetmezler. Operasyondan iki gün sonra hastanın burnundan tamponlar çıkartılır ve hasta normal yaşantısına devam edebilir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken durumların neler olduğunu doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Burun Etinin Büyümesi ve Tedavi İşlemi

Burun eti büyümesinin burun tıkanıklıklarının çok önemli ve sıklıkla görülebilen bir nedenidir. Burun içerisinde alt, orta ve üst burun etleri olmak üzere üç adet et bulunmaktadır. Alt burun etleri büyüdüğü zaman burun tıkanıklığı gelişir. Orta burun etleri büyüdüğü zaman ise sık sık tekrarlanan sinüzit atakları ve kronik sinüzite olan yatkınlık gelişir. Bu sebeple burun eti büyümelerinde gerekli ilaç tedavilerinde bile iyileşme sağlanamadığı için cerrahi tedaviye başvurulması gereklidir.

Burun etinin büyümesinin sebepleri nelerdir?:

 • Alerjik burun etinin büyümesi.
 • Burun kemiğindeki kaymaya dayalı burun etinin büyümesi.
 • Burun etlerinde oluşan yapısal bozukluklar.

Burun etlerine uygulanması gereken cerrahi; tahrip edici ve burun etinin tamamına yönelik koruyucu (burun etini saran mukoza adı verilen kılıfı koruyarak) ve kısmi olması gereklidir. Bunun sebebi ise burun eti ve burun etini saran kılıfın burun işlevlerinde önemli bir yere sahip olmasıdır.
Uygulanan ilaç tedavisine bağlı olarak iyileşme olmadığı durumlarda cerrahi müdahale gerekli olur. Ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde endoskopik yöntemlerle en son teknikler kullanılarak uygulanır. Hasta isterse burun eti operasyonu diğer burun operasyonları ile birlikte de uygulanabilir. Ayrıca radyofrekans ile burun eti küçültme işlemi de hasta dilerse uygulanabilir. Bu yöntem sayesinde muayenehane şartlarında veya diğer bir burun operasyonuyla (özellikle estetik burun cerrahisiyle birlikte) aynı operasyonda burun etleri küçültülebilir. Bu uygulama sonrasında hastalar ciddi derecede ağrı yaşamaz ve operasyon sonrasında hastanın ağrılarını kesmek için ağrı kesiciler yeterli olacaktır.

Nazal Valv Darlığı ve Tedavisi

Burnun yan duvarlarında yeterli miktarda destek olmaması nedeniyle hasta nefes alma esnasında burun kanatlarının içeriye çökmesi sebebiyle burundan nefes alamama gerçekleşir. Bu olay doğuştan ve gelişimsel olabileceği gibi geçirilmiş bir ameliyatın sonrasında da ortaya çıkabilir. Bu hastalar tipik olarak her iki işaret parmağı burun ile yanağın birleştiği yerlere koyup kulaklara doğru hafif bir açma hareketi yapıldığı zaman rahat nefes almaya başlarlar. Bu harekete cottle manevrası deniliyor ve valv darlıklarının tanısında kullanılmaktadır.

Nazal Valv Darlığı ve Tedavisi

Nazal valv darlığının tedavisi de ameliyattır. Burun yan duvarlarının yine burun içerisinden alınacak kıkırdakların uygun yerlere uygun açılarla yerleştirilmesiyle yeniden yapılandırılması gerekir. Bu operasyon septum deviasyonu, burun eti küçültülmesi ve estetik burun cerrahisiyle birlikte aynı anda uygulanabilir. Bu işlem tek başına gerçekleştirildiğinde ise burun üstüne 3 ile 5 gün arasında bant takılmaktadır. Burun içerisinde ise duruma göre değişmekle beraber 1-2 gün kadar küçük tamponlar konulur.

Geniz Etinin Büyümesi ve Tedavi İşlemleri

Geniz etinin büyümesi burnun arka tarafında bulunan ve vücudun savunma hücrelerini üreterek enfeksiyonlarını önleyen adenoid adı verilen dokuların büyümesi ve burun arkasını tıkayıp burun tıkanıklığı yaratmasıdır. Bu durum genellikle çocuklarda görülmesiyle birlikte çocuklukta ihmal edilmiş olan ve zamanında ameliyat edilmemiş hastalarda erişkin yaşlarda da görünebilmektedir hastalarda burun tıkanıklığı, burundan konuşma, horlama ve sık sık tekrarlayan sinüzitler görülebilir. Tedavisi ise genel anestezi altında bu dokunun bulunduğu yerden kazınarak alınmasıdır. Operasyon yaklaşık 20 ile 30 dk arasında sürer ve hasta ameliyattan 1 gün kadar sonra normal yaşantısına geri dönebilir.

Yaygın Burun İçerisindeki Poliplerinin Tedavisi

Bu hastalık genelde alerji, astım ve aspirin duyarlılığı ile beraber gözlemlenen, burun içinde bilinmeyen bir nedenle üzüm taneciklerine benzeyen içi jel dolu etlerin oluşması sorunudur. Bu hastalık burun tıkanıklığının beraberinde aynı zamanda sinüzite de neden olabilir. Bu durumun tedavisi çok yaygın olgularda endoskopik olarak cerrahi uygulaması ve daha sonrasında sistemik (ağızdan) steroid ve topikal (spray) steroid tedavisidir. Çok yaygın görülmeyen vakalarda yalnızca spray tedavisi yeterli olabilir. Ameliyat olan olgularda tekrarlayabileceği bilinmelidir. Operasyonları planlanan hastalara operasyondan önce medikal tedavinin bir süre için uygulanmasının ameliyatın şansını arttırdığı söylenmektedir. Eğer bir burun tıkanıklığı probleminiz varsa mutlaka bir KBB (Kulak-Burun-Boğaz) uzmanına başvurunuz.

Yaygın Burun İçerisindeki Poliplerinin Tedavisi

Burun tıkanıklığı sorununuzu gidermek için buradan randevu alabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir