Sinüzit Nedir?

Sinüzit yüzdeki kemiklerinin arasındaki havalı boşlukların yani sinüslerin iltihaplanmasıdır. Sinüzit yüz de ağır bir ağrıya sebep olur, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı da bu ağrıya ve sinüzite eşlik eder.

Baş Ağrısı Sinüzitten Dolayı mı Gerçekleşir?

Bu çok doğru bir ifade olmayacaktır. Baş ağrılarının büyük bir kısmı yaklaşık olarak %85’i gerilim tipi baş ağrılarıdır, baş ağrılarının sadece %5’i sinüzit kökenli oluşmaktadır.

Sinüzit Özellikle Kış Aylarında Daha Sık Görülen Bir Hastalık Sinüzite Kış Hastalığı Diyebilir miyiz?

Sinüzit özellikle tedavisi gerçekleştirilmemiş olan nezle ve grip sonrasında gelişir. Kış aylarında daha sık soğuk aldığımız için sinüzite bir taraftan da kış hastalığı denilebilir. Fakat yaz döneminde de sinüzit olan ve bu durumdan sıkılmış bir çok hasta var.

Sinüzitin Tekrarlama İhtimali Var mıdır?

Kişi doğru tedavi olmasına rağmen sık sık sinüzit oluyorsanız bunun altında kesinlikle yatan bir sebep vardır. Burun tıkanıklığı yapan kemik eğriliği olabilir, burun eti büyümesi veya hastanın alerjik yapısının sinüzite neden olmasıdır. Tabii bunlar haricinde başka sebepler de olabilir. Bunlara araştırarak karar verebiliriz.

Sinüzite Dayalı Oluşan Hastalıklar Nelerdir?

Sinüs enfeksiyonu çevre doku ve kemik yapılarına yayıldığı zaman yüz kemiklerinde menenjitte, iltihaba, körlüğe ve beyin absesine bile neden olabilmektedir. Bunlar son derece ciddi, tehlikeli ve acil bir şekilde tedavisi gereken durumlardır. Özellikle çocuklarda sinüzit çok dikkatle takip edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sinüzit Tedavisinin Püf Noktaları Nelerdir?

Sinüzit tedavisinde uygun bir şekilde antibiyotik kullanımı gerekli olabilmektedir. Antibiyotiğin yanı sıra destek tedavisi de verilebilmektedir. Akut durumlarda ise tedavi süresi genellikle 10 ile 14 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Sinüzit Tedavisinin Püf Noktaları Nelerdir?

Kronik vakalarda ise ilaç tedavisi bir ay kadar sürebilmektedir. Bir haftadan fazla süren burun akıntınız veya uzamış olan nezleniz, gribiniz varsa sinüzit olma ihtimaliniz de bir o kadar yüksektir. Bu sebepten dolayı soğuk algınlığı deyip geçmemelisiniz, mutlaka önleminizi almalısınız.

Peki Sinüzit Ameliyatı Ne Zaman Gerekli Oluyor?

Sinüzit ilaçla tedaviye cevap vermediği zamanlarda ve kronikleştiği durumlarda ameliyat gerekli olabilmektedir. Sinüslerin havalanmasını yeniden sağlayabilmek için sinüs kanalları endoskopik sinüzit ameliyatı ile temizlenebilir. Eğer enfeksiyon beyin, göz ve çevre kemik yapılarına doğru yayılırsa yani sorun gelişirse cerrahi tedavi hemen devreye girer. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavi oldukça umut vericidir.

Sinüzitten Korunmak için Önerebilecekleriniz Nelerdir?

Direncimizi ve bağışıklık sistemimizi düşüren yorgunluk, uykusuzluk ve kötü beslenme alışkanlıklarından olabildiğince uzak durmamız gerekir. Burun tıkanıklığımız mutlaka tedavi edilmelidir. Ayrıca ıslak saçlarla soğuk havada dışarıya kesinlikle çıkılmamalıdır. Ev ve iş yerimizdeki havanın nemi çok düşük olmamalıdır. Uzamış grip ve nezleye özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burunun iç tarafındaki kıkırdak ve kemikten oluşan orta bölmenin bozukluğu ve eğriliği yani deviasyonu oldukça önemli bir sebeptir. Burun eti büyümeleri ve alerjik kişilerde ortaya çıkmakta olan polipler de burun tıkanıklığı yapmaktadır. Sigara ve hava kirliliği de önemli nedenler arasında yer almaktadır.

Sigaranın Burun Tıkanıklığı Yaratmasındaki Neden Nedir?

Sigara dumanı burun ve sinüslerde bulunan temizleme fonksiyonlarını bozar. Böylece partiküller ve tozlar burnun içerisinde kalır. Bu durum burun iç yüzeyindeki dokunun ödemlenmesine neden olur ve burun etleri şişerek büyür.

Burun Tıkanıklığı İle Sinüzit Arasında Herhangi Bir Bağlantı Var mı?

Tüm her şeyden önce sinüslerin fonksiyonlarını sürdürmeye devam edebilmeleri için iyi havalanmaları gerekir, burun tıkanıklığında sinüs havalanması olumsuz bir şekilde etkilendiği için sinüzit gelişebilir.

Burun Tıkanıklığı İle Sinüzit Arasında Herhangi Bir Bağlantı Var mı?

Ayrıca sinüslerin içindeki sıvının düzenli olarak boşaltıldığı kanallarda da tıkanıklığın oluşması sinüzite zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle sık sık tekrarlayan sinüzit ataklarını önleyebilmek için altta yatan burun tıkanıklığının nedenini bulmak ve tedavi edebilmek önemlidir.

Deviasyon Ameliyatı Hangi Yaştan Sonra Yapılabilir?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı yani deviasyon ameliyatı yüz kemiklerinin gelişimi tamamlandıktan sonra yapılması en doğrusudur. 17-18 yaşlarından itibaren ameliyat mümkündür.

Deviasyon Ameliyatı Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Deviasyon ameliyatı genel anestezi altında da lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilen bir ameliyattır. Burun kanallarını daraltmakta olan kıkırdak ve kemik kısım düzeltilmesi burnun iç kısmından yapılan kesi ile gerçekleştirilir. Bazı durumlarda açık teknik yaklaşımına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle nefes almayı ciddi bir şekilde etkileyen burnun dış kısmındaki eğriliklerin, çökmelerin olduğu durumlarda işlevsel burun estetiği yapmak gerekli olabilir. Burun dinamik bir yapı olduğu için sadece deviasyonun veya burun etlerinin burun tıkanıklığına yol açtığının düşünülmesi yanlış olacaktır. Burun kanatları, burun çatısı, burun kökü ve aks eğrilik sorunları da burun tıkanıklığını yaratabilir.

Burun Ameliyatlarından Sonraki İyileşme Dönemi Nasıl Oluyor?

Burun ameliyatları eskiye göre artık daha konforlu, örneğin hastaların korkulu rüyası olan tampon kullanılmadan cerrahi işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bazen burun ameliyatları buruna hiç bir şey yerleştirmeden yapılıyor ve oluklu silikon adını verdiğimiz parçaları ise en fazla 24 ile 48 saat kadar burunda tutuluyor. İyileşme süreci ise oldukça hızlı gerçekleşmektedir. En ağır geçirilen burun ameliyatlarından sonra bile en geç yedinci gün kişi normal hayatına geri dönebilmektedir. Ağrı ve morluk kişiden kişiye değişebilmekle beraber rahatsız edici boyutlarda değildir.

Burun Ameliyatı Geçirmiş Olan Fakat Burun Tıkanıklığı Devam Eden Pek Çok Hasta Var, Bu Durum Ameliyat Olmak İsteyenleri de Korkutuyor, Bu Konu Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

İnsan burnu oldukça dinamik bir yapıdır. Burunda solunumu etkilemekte olan bir çok faktör bulunmaktadır. Burun kemiği eğriliği ve burun eti büyümesi haricinde burun kanatlarında oluşan çökme, burun sırtındaki darlık, burnun kıkırdak yapısının zayıf ama cildinin kalın ve sarkık olması gibi çoğu neden burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Burada ki en önemli nokta tanının doğru konulmasıdır.

Sinüzit tedavisini merak ediyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir