Burun Tıkanıklığı Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Burun tıkanıklığının sebeplerinin arasında septum deviasyonu, akut sinüzit, kronik sinüzit, bronşiyolit, alerjik olmayan rinit, digeorge sendromu, saman nezlesi, küme tipi baş ağrısı, nezle, tiroid problemleri, grip, hormonal değişiklikler, astım hastalığı, burun polipleri, burun tıkanıklığını azaltıcı sprey ve ilaçların fazla kullanımı da aşırı burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Bunlar gibi bir çok neden daha sayılabilir. Burun tıkanıklığı sorunu, yetişkinlerde ve özellikle de bebeklerde çok ciddi derecede sağlık sorunlarına yol açabileceğinden dolayı mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

Burun Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Gibi Riskler Oluşabilir?

Burun tıkanıklığı sorunu yetişkin hastalarda hayat kalitesini düşürebilir ve genel olarak sağlığı riske attığı gibi aynı şekilde bebeklerde de çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Burun tıkanıklığı tedavi edilmezse üst solunum yollarına, akciğerlere ve kalp gibi çoğu organda sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca yetişkinlerde burun tıkanıklığı sorunu uyku apnesine neden olabilmektedir. Uyku apnesi kişi uyurken solunumun belirli bir süre durması sorunudur.

Burun Tıkanıklığı Tedavi Edilmezse Ne Gibi Riskler Oluşabilir?

Bu sırada ağızdan nefes alındığından dolayı vücut ihtiyacı olan, oksijeni alamaz. Bu da kişinin uyuyup dinlenmesine rağmen her sabah yorgun bir şekilde uyanmasına neden olur. Sonuç olarak burun tıkanıklığı ciddi derecede sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sebepten dolayı kesinlikle tedavi edilmesi gereklidir.

Burun Tıkanıklığının Risk Oluşturduğu Durumlar Nelerdir?

Kişilerde burun tıkanıklığının 10 günden daha fazla sürmemesi gerekir. Özellikle üç günden daha fazla süren yüksek ateş, burun akıntılarının yeşil renkte veya kanlı olması, sinüs ağrısı, astım rahatsızlığının artması, uykuda solunumun bazen durması gibi durumlarda mutlaka bir doktora muayene olunmalıdır.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Öncelikle burun tıkanıklığına sebep olmakta olan problem veya problemler tespit edilir. Burun tıkanıklığınıza fiziksel bir sorun sebep olmaktaysa burun tıkanıklığı ameliyatı ile bu problemler giderilebilir. Bu ameliyat sırasında burun kemiği eğriliği ameliyatı, valv cerrahisi, burun eti ya da geniz eti küçültme operasyonu ya da burun içi polip ameliyatı da gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde burun estetiği operasyonu sayesinde burun tıkanıklığına neden olan problemler aynı ameliyat ile başarılı bir şekilde giderilebilmektedir. Bunun sayesinde hasta hem burnundaki şekil bozukluklarınından hem de işlevsel problemlerinden kurtulabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Sonrasında Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun tıkanıklığı ameliyatı sonrasında sigara kullanımı doku beslenmesini engeller ve yara iyileşme sürecini geciktirdiği ilk 4 hafta sigara kullanımı tavsiye edilmemektedir. Aynı şekilde çok sıcak, çok soğuk veya ani sıcaklık değişiklikleri de iyileşme sürecinde burun dokularınıza zarar verebilir. Burun içinizi nemlendirmek için doktorunuzun size önerebileceği burun spreyi veya okyanus suyu gibi nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz. Burnunuzu sümkürerek değil doktorunuzun sizlere önerdiği burun spreylerini ya da okyanus sularını kullanarak temizleyin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir