Sağlıklı olan her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı tane burun eti bulunmaktadır. Konka diye adlandırılan bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleriyle karıştırmamak gereklidir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, vücut için faydasız dokulardır. Oysa ki burun etleri solunum yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı temizlerler, ısıtırlar ve nemlendirirler. Bir tür süzgeç görevi görürler ve klima gibi çalışabilirler.

Burnumuz Bu Görevi Nasıl Gerçekleştirir?

Burun etini sarmakta olan bir zar tabakası (mukoza) vardır. Burun etlerinin asıl görevini yapan kısım bu zardır. Zarın üstündeki hücreler soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme işini yapmaktadırlar.

Burun etleri gün içerisinde geçici olarak büyürler ve küçülürler. Hiç bir zaman sabit kalmazlar. Büyüyüp küçülme işlemlerini süzgecin çapının büyüyüp küçülmesi gibi düşünebilirsiniz.

Burnumuz Bu Görevi Nasıl Gerçekleştirir?

Bulunduğumuz ortam gereğinden soğuk ise burun etlerimiz geçici olarak büyüyebilir. Soğuk havalarda burnumuzun tıkanmasının nedeni burun eti büyümesidir. Sıcak ve temiz havalarda ise burun etlerimiz bir süreliğine küçülür; bu sayede burnumuzu daha açık hissederiz ve rahat bir şekilde nefes alırız.

Solunum işlemi için bu kadar önemli olan burun etlerimiz bazı dönemlerde kalıcı olarak aşırı bir şekilde büyüyüp nefes alıp verişimizi sürekli engelleyebilecek hale gelirler. Tabii bu durduk yere olmayacaktır bunun amacı; kronik sinüzit, alerjik nezle, kötü hava durumlarına sahip bölgelerde yaşamak, uzun dönem burun açıcı damlalar kullanılması gibi bazı sebepler bu burun tıkanıklıklarına yol açabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Sorunuyla Karşı Karşıya Kaldığınız Zaman Ne Yapmak Gerekir? Bunun Tedavisi Nedir?

Burun etlerindeki irileşme hafif veya orta derecede ise kesinlikle ilaçla tedavi denenmelidir. Çünkü büyümüş olan burun etlerinin ilaç sayesinde küçülme ihtimali bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi burun etleri büyüdükçe uygulanması gereken ilk tedavi yöntemidir. İlaçlarla küçülmeyen veya ileri derecede büyümüş olan bir burun eti varsa o zaman ilaç tedavisi haricindeki çözümlere başvurmaya başlanabilir.

Burun Eti Büyümesinde İlaç Haricindeki Çözümler Nelerdir?

Burun eti büyümesinde ilaçsız tedavide son zamanlarda popüler olan bir yöntem burun etlerine radyofrekans denilen işlem uygulanıyor. Radyofrekans uygulanması muayenehane koşullarında yapılan ağrısız, sizin için oldukça basit olan bir yöntemdir.

Radyofrekans İşleminin En Büyük Avantajları Nelerdir?

  • Başka patolojiye yönelik müdahale gerekmeyen kişilerde alt konka için radyofrekans işlemi ofis vb. ortamlarda da uygulanılabilir.
  • Bu işlem 5 ile 10 dakika arasında kısa bir sürede tamamlanabilen bir işlemdir.
  • Radyofrekans işleminden sonra burun tamponu gerektirmez.
  • Burun içi kesi olmadığından dolayı kanama gerçekleşmez.
  • İşlemden sonra günlük hayata hemen dönülmesi bu işlemin en büyük avantajlarındandır. Radyofrekans işlemi sonrasında sizin çalışma hayatınıza  da engel olunmamış olur; bu sayede herhangi bir istirahat gerektirmeyen basit bir işlem sonrasında aynı gün iş hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Radyofrekans işlemi ile sadece burun etleri küçülüyor. Bu işlem ile burun etleriniz tamamen alınmıyor. Bunu unutmayalım ki; insan vücuduna bu kadar yararı olan burun etlerinin hepsinin ameliyat ile çıkarılmasına ”burun cinayeti” denilebilir. Bunu çok iyi biliyoruz ki; burun etleriniz hayatınızda nefes almanıza yaramak gibi çok önemli bir role sahip.

Burun etlerindeki büyüme ilaçla düzeltilemeyecek seviyede ise operasyonla burun etlerinizi küçültme işlemi gündeme gelmelidir.

Burun Eti Büyümesinin Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Burun eti operasyonlarında önemli işlevler gören etin zar (mukoza) kısmına hiçbir zarar verilmemektedir. Burun etini küçültme operasyonu zarın alt tarafındaki yumuşak doku ve kemik üzerinde çalışarak sağlanır. Bu durumda shaver (tıraşlayıcı) adı verilen teknolojik bir cihaz kullanılır. Bu cihaz fazla olan et ve kemik yapısını küçültme işlemini yapmamızda bize yardımcı olur. Bu teknikle titiz bir şekilde yapılan burun eti küçültme operasyonlarından sonra zar mukozaya hiç bir zarar verilmemiş olur. Bu işlem de burun işlevlerinin korunarak burun tıkanıklığının giderilmesi anlamına gelmektedir.

Burun Eti Büyümesinin Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Burun etinin büyümesi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Burun deviasyonu, reflü, tiroid hormon bozuklukları, alerjik nezle varlığı, kronik sinüzit, kötü hava koşulları, kronik sigara içiciliği gibi bir çok neden burun etinin büyümesine sebep olabilmektedir. Burun etlerinizin büyümesi nefes alamama, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, horlama, sabah yorgun bir şekilde uyanma gibi bir çok soruna sebep olabilmektedir.

Burun eti büyümesi probleminin ortadan yok edilmesi, hastalarımızı oldukça rahatlatan bir işlemdir ve mevcut sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Bu problemlerin çözümünde izlenebilecek olan ilk yol ilaç tedavisidir. Alerji ilaçları ve burun etini küçülten ilaçlar belirli bir süreliğine kullanılabilir. İlaç tedavisi yöntemiyle burun eti büyümesi engellenemiyorsa, farklı tedavi yöntemlerine başvurulur.

Burun eti büyümesi sorunuyla ilgili olan tedavi yöntemleri de bir o kadar değişmiş ve gelişmiş durumdadır. Burun etinin radyofrekansla küçültülme işlemi bu tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Burun eti büyümelerinin yaklaşık %80’i radyofrekans sayesinde küçültülebilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen basit bir işlem olan radyofrekans yöntemi 5 ile 10 dakika arasında süren kısa bir işlemdir ve bu işlem sonrasında hastalarımız aynı gün bile iş hayatlarına devam edebilirler. Radyofrekans ile küçülmesi mümkün olmayan bir burun eti problemi varsa, bu sorun endoskopik burun eti küçültme işlemleriyle ortadan kaldırılmaktadır.

Tedavi olmak için buradan randevu alabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir