Burun estetiği ameliyatınız bittikten sonra neler yapmanız gerekiyor ve iyileşme sürecinde yaşayabileceğiniz şeyler nelerdir? Aşağıdaki maddelerde detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

 • Geçirilen burun estetiği ameliyatından sonraki ilk hafta içinde burun deliklerinden açık kırmızı renkte bir sıvının gelmesi normaldir.
 • İlk hafta göz çevresinde morluklar ve yüzünüzde şişlikler olması çok normaldir. Bu gözünüzün çevresindeki morlukları ve yüzünüzdeki şişlikleri engelleyebilmek için başınızın yukarıda olacağı şekilde yatmanız gerekir. Gün içinde yatmaktan daha fazla oturmayı veya ayakta dolaşmayı tercih etmelisiniz. Televizyon izleyip bilgisayar başında rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz ancak bu aktivitelerin gözlerinizi yoracak kadar fazla yapılmamasına dikkat etmelisiniz. Kendinizi iyi hissediyorsanız dışarı bile çıkabilirsiniz.
 • Doktorunuz aksini söylemediği sürece yüzünüze kesinlikle buz uygulaması yapmayın.
 • Doktorunuz tersini söylemediği takdirde ameliyattan 48 saat kadar sonra duşunuzu almanız gereklidir. Suyun sıcak olmamasına, ılık veya ılıktan bile birazcık daha soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Duş alırken sabun ve şampuanlarınızı kullanabilirsiniz. Burun ateline su değebilir bunda hiçbir sakınca yoktur. Duşunuzu aldıktan sonra havlu ile ufak dokunuşlar yaparak kurulayabilir veya saç kurutma makinesi sayesinde atelinizi kurutabilirsiniz.
 • Burun temizliğinizi yaparken önce, ameliyattan sonra size verilen spreyle burun içinizi yıkamalısınız. Daha sonrasında bir kremle doktorunuzun burnunuzda size gösterdiği dikiş yerlerini bir kulak çubuğuyla yağlayın. Lütfen doktorunuz size söylemeden kulak çubuğuyla burnunuzun iç kesimlerini kesinlikle temizlemeyin.
 • Hapşırmak burnunuza zarar vermeyecektir. Fakat hapşırdıktan sonra burnunuz kanayabilir sebep olabilmektedir. Çok fazla hapşırığınız gelirse gözlerinizi kapatıp başınızı hafifçe öne doğru eğin ve dilinizi kuvvetlice damağınıza bastırın. Bu sayede hapşırığınızı geçirebilirsiniz. Bunu uygulamanıza rağmen hapşırık hissiniz geçmiyorsa ağzınızdan hapşırmayı deneyebilirsiniz.
 • Geçirdiğiniz ameliyattan sonra 6 ile 8 hafta arasında burun deliklerinizden parça parça sümüklü, kanlı veya kuru kabukların gelebilme ihtimali vardır. Bunları temizlemek için ekstra bir şey yapmanıza gerek olmayacaktır. Bu kabuklar gelmeye devam ettikçe krem ve spreyinizi kullanmaya devam etmelisiniz. Gece yatmadan önce her iki burun deliğinize nohut büyüklüğünde bir krem sıkıp kuvvetlice içinize doğru çekin. Sabah kalktığınız zaman burnunuzu sıkmadan hafifçe sümkürerek temizleyin.
 • Ameliyattan sonraki 6 ile 12 hafta arasında koku alma duyunuz eskisi gibi olmayabilir. Koku alma duyunuz bir süre sonra kendiliğinden normale dönecektir. Ancak çok rahatsız oluyorsanız günde 1 veya 2 kez çekilmiş Türk kahvesi koklama egzersizleri yapabilirsiniz.
 • 3 ile 6 ay arasında burun deliklerinizde ki asimetriler, burun ucunda ki hissizlik, burun kemiğinin çıkartıldığı yerde burun sırtında deri fazlalığı olabilmektedir. Bunun için gerekli burun masajlarını nasıl uygulayabileceğinizi doktorunuza danışın. Lütfen arkadaşlarınızın veya yakınlarınızın önerdiğini değil de doktorunuzun önerdiği masajları yapın. Eğer doktorunuz size herhangi bir masaj önermediyse bunu unuttuğu için değil de ihtiyacınızın olmadığını düşündüğü için önermemiştir.
 • Ameliyattan sonraki ilk 3 ay boyunca burnunuzda belli dönemlerde tıkanıklık ve nefes alma problemi, burnunuzun içinde kuruluk, burnunuz sabah kalktığınız zaman şiş ve ucunun hissiz olması görülebilecek durumlardır. Bu konu hakkında telaşlanacak hiç bir durum yoktur bu şikayetleriniz zaman içerisinde geçecektir.
 • Gözlük kullanabilmeniz için en erken 3. ayda doktorunuza danışmanız gereklidir. Fakat bu 3. ayda gözlük kullanabileceğiniz anlamına gelmeyecektir.
 • Eğer doktorunuz size tersini söylemezse ameliyattan 2 hafta sonra denize bile girebilir ve güneşlenebilecek duruma gelirsiniz.
 • Burnunuza dokunmaktan çekinmeyin rahatlıkla dokunabilirsiniz. Geçirdiğiniz ameliyattan sonra 3-6 hafta cildinizde sivilce çıkabilme ihtimali olacaktır. Lütfen bunları uygun PH’lı sabunlar ile ve yüz temizleme jelleri ile temizleyin. 3 aydan önce sıkma tarzında bir cilt bakımı işlemi kesinlikle uygulamamalısınız.
 • Hamam, aşırı güneş, solaryum, sauna ameliyattan sonraki 3 ay boyunca önerilmez. Ameliyattan 48 saat kadar sonra ılık banyo yapabilirsiniz bir sakıncası olmayacaktır.
 • Geçirdiğiniz operasyondan sonra 3 ay boyunca burnunuza alacağınız darbelerden kaçınmanız gereklidir.
 • Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca burun şeklinizde değişiklikler olacaktır, burun oturup eskisinden daha doğal bir hale dönecektir. Özellikle erken dönemlerde burnunuza yönelik çevrenizin yaptığı yorumlardan sakın etkilenmeyin.

Estetik burun operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir