Burun Estetiği Yaptıracakların Endişeleri Nelerdir?

Burun estetiği insanların sosyal yaşantılarında daha rahat hissetmek için yaptırdıkları bir estetik türüdür. Bunun sebebi ise iyi bir iletişimin en önemli yolunun estetik bir görünüş olmasıdır. Eğer fiziksel görüntünüzde sizi rahatsız eden herhangi bir sorununuz varsa bunlar sosyal yaşantınızdaki iletişimlerinize de yansır. İnsanların birbirleriyle yüz yüze konuştukları sırada kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olan sorunlardan bir tanesi belki de en büyüğü suratlarının tam olarak ortasında durmakta olan burunlarıdır.

İnsanların burunlarındaki ufacık bir şekil bozukluğu bile iletişim sırasında karşılarındaki kişinin burnuna odaklandığı hissine kapılmalarına neden olabilir. Bu ufacık şekil bozukluğu kişinin rahatsız olmasına yol açar ve iletişim sırasında doğal davranmasına engel olur. İşte bu sebepten dolayı estetik ameliyatların arasında en fazla burun estetiği ameliyatları talep edilmektedir. Burun estetiği operasyonlarının öncesinde en çok endişe edilen durumların başında doğru hekim seçimi kaygısı bulunuyor. Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin karar verme aşamasındayken en çok endişelendikleri diğer bir durumlar ise estetik bir görünüm, nefes almada sorun oluşması, ameliyat sonrasında oluşacak olan şişlikler ve morluklardır. Okumaya devam et “Burun Estetiği Yaptıracakların Endişeleri Nelerdir?”

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun Tıkanıklığı Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Burun tıkanıklığının sebeplerinin arasında septum deviasyonu, akut sinüzit, kronik sinüzit, bronşiyolit, alerjik olmayan rinit, digeorge sendromu, saman nezlesi, küme tipi baş ağrısı, nezle, tiroid problemleri, grip, hormonal değişiklikler, astım hastalığı, burun polipleri, burun tıkanıklığını azaltıcı sprey ve ilaçların fazla kullanımı da aşırı burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Bunlar gibi bir çok neden daha sayılabilir. Burun tıkanıklığı sorunu, yetişkinlerde ve özellikle de bebeklerde çok ciddi derecede sağlık sorunlarına yol açabileceğinden dolayı mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Okumaya devam et “Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?”

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Nelere Göre Değişiklik Gösterebilir?

Burun estetiği ameliyatlarının fiyatı birçok etkene dayalı olarak değişkenlik göstermektedir. Ameliyat için kesin bir fiyat söylenilmesi çok zordur. Öncelikle hangi işlemlerin yapılacağı önemlidir. Buna göre ameliyatın maliyeti değişkenlik gösterebiliyor. Daha sonra bu işlemin hangi lokasyonda yapılacağı da büyük önem taşımaktadır.

Hastane masrafları, anestezi, ilaç maliyeti ve hemşire bakımı gibi etkenlerde fiyatları etkileyebilmektedir. Tabii buradaki en önemli etken doktorunuzun eğitimi, tecrübesi ve yeteneğidir. Bu alanda uzmanlaşmış bir doktor mu, bu işlemi sıklıkla gerçekleştiriyor mu, ameliyatından çıkardığı sonuçlar ve bunların geri dönüşleri nasıl? Burada sayılanlar maliyeti etkileyen faktörler arasında ki en önemli yeri tutmaktadır. Okumaya devam et “Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Nelere Göre Değişiklik Gösterebilir?”

Burun Ucu Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun ucu estetiği sonrasında iyileşme sürecimiz rinoplasti ameliyatına göre daha hızlı gerçekleşir. Çünkü burun ucu estetiği ameliyatında kemikle beraber dokuya müdahale edilmez. Bu ameliyatta kıkırdağa ve yumuşak dokuya müdahale edilir. Ameliyattan sonraki 2. günde burundaki şişlik oranı en yüksek orana ulaşır. Sonraki günlerde ise burundaki bu şişlik hızlı bir şekilde çözülmeye başlar. Okumaya devam et “Burun Ucu Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?”

Ameliyatsız Burun Estetiği Yöntemi Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği işlemi ile burunda kalıcı bir değişim istemeyen hastalara uygulanan, dolgu işlemleri ile kontür düzenlemesine yardımcı olan bir işlemdir. Yarım yüzyıldır çoğu sağlık dalında ve özellikle de estetik uygulamalarda sıklıkla kullanılan son derece güvenilir bir dolgu işlemi olan filler uygulamaları sayesinde ameliyatsız burun estetiği gerçekleştirilebilmektedir. Cildin alt kısımdaki dokusuna sıvı şekilde enjekte edilen, içerisinde hyaluronik asit bulunan pek çok faydalı içeriğin ve vitaminin bulunduğu tamamlayıcı bir uygulamadır. Okumaya devam et “Ameliyatsız Burun Estetiği Yöntemi Nedir?”

Estetik Burun Ameliyatı Öncesinde Bilinmesi Gerekilenler Nelerdir?

 • Ameliyata girmeden önce anestezi doktorları tarafından sağlık taramanızın ve ameliyat ile ilgili gerekli tahlillerin yapılması gereklidir.
 • Ameliyat öncesinde nezle, soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar ameliyatınıza engel olabilecek olan durumlardır. Anestezi kontrolünde size önemsiz gelen ayrıntılar, ameliyatınız için oldukça önemli olabilir. Sizler için önemsiz gelebilecek olan her türlü bilgiyi ameliyatınız için önemli olabileceğinden dolayı her bilgiyi doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız.
 • Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa, bu ilacı veya ilaçları muayene esnasında doktorunuzla paylaşmalısınız. Muayene esnasında anestezi doktorunuzla da kullandığınız ilaçları eksiksiz bir şekilde belirtmeniz gereklidir. İlaçlarınızı bir yere not alırsanız kullandığınız ilaçları unutma ihtimalini de ortadan kaldırmış olacaksınızdır.
 • Ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlar veya herhangi bir kan sulandırıcı gıda tüketmemeniz gerekiyor.
 • Ameliyattan yaklaşık olarak 10 gün kadar önce Aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlarınızı kesmeniz gerekiyor.
 • Bitki çayları da nadiren de olsa bir miktar kanamayı arttırabilir. Bu sebepten dolayı ameliyat tarihinizden bir hafta kadar önce bitkisel çayları kesmeniz gereklidir.
 • Kadınların adet dönemleri tıbbi açıdan ameliyata hiçbir engel tanımaz. Doktorunuz, anestezi tahlil raporlarınıza göre ameliyatınıza karar verecektir.
 • Sigarayı, ameliyat öncesinde kesinlikle bırakmanız gereklidir. Sigara yaralarınızın iyileşme sürecini geciktirecektir. Ameliyat sonrasıda genelde çok fazla ağrı olmamaktadır. Fazla ağrısı olabilen kişilere ameliyattan sonra bir ağrı kesici verilmektedir. Geçirdiğiniz ameliyat sonrasında, burnunuzdan ameliyat olduğunuzdan dolayı 2 gün kadar bir burun tıkanıklığı yaşayacaksınızdır. Bu burun tıkanıklığından dolayı ağzınızdan nefes almak zorunda kalcağınız için boğazınızda bir kuruma olacaktır. Örneğin nezle veya grip olduğumuz zaman burnumuz da tıkanıklık olur, boğazımız kurur ve boğazda bir miktar ağrımız olur. Ameliyat sonrasında buna çok benzer bir boğaz kuruluğu yaşayacaksınız. Boğazınızın kuruluğunun sizi hiçbir şekilde rahatsız etmemesi için bol bol sıvı gıdalar tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Doktorlarımıza danışmadan kesinlikle herhangi bir sebepten dolayı ağrı kesici kullanmamalısınız. Ameliyat öncesindeki gece ılık bir duş alarak erken saatlerde yatmanızı tavsiye ederiz.
 • Ameliyat günü yanınızda refakatçi bulundurmanız gerekecektir.
 • Ameliyat günü herhangi bir makyaj yapılmamalıdır ve oje sürülmemelidir.
 • Ameliyat gününde saç spreyi ve jölenin kullanılmaması gereklidir.
 • Ameliyathane hijyenik koşullarda olacaktır. Bu sebepten dolayı ameliyata alınmadan önce ameliyathane önlüğü giydirileceksinizdir. Hijyenik açıdan ameliyat önlüğü oldukca önemlidir.
 • Eğer daha önce bir burun ameliyatı daha geçirdiyseniz bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.
 • Çoğu hasta ikinci burun ameliyatlarının 6.aydan sonra hatta 9.aydan sonra yapılabilecek olmasından dolayı doktorlarına eksik bilgi verirler. Eksiksiz ameliyat öncesinde herşeyi doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Bunu unutmamalısınız ki sizin için önemsiz olabilecek herhangi bir bilgi ameliyatınız için oldukça büyük bir önem taşıyor olabilir. Burun ameliyatlarında açık ve kapalı teknikler kullanılmaktadır. Ameliyatınızın hangi teknikle yapılacağı doktorunuzun seçimi olacaktır. Sizin için asıl önemli olan şey ameliyatınız hangi teknikle yapılırsa yapılsın size güzel ve sağlıklı bir burun yapılmasıdır.
 • Ameliyat sonrasında büyük ihtimalle burnunuzun üstünde plastik bir atel-alçı olacaktır. Bu plastik atel alçı ameliyatınızdan tam olarak 7 gün sonra alınabilecektir. Alçınızı kesinlikle kendiniz çıkarmamalısınızdır.
 • Estetik burun ameliyatlarında genellikle tampon kullanılmamaktadır. Bazı sorunlu burun operasyonlarında tamponsuz burun operasyonu ile çözüm getirilemiyebiliyor. Bu sebepten dolayı bazı ameliyatlarda tıbbi açıdan tampon kullanılması gerekebiliyor. Tamponun alınma süresini, ameliyatı gerçekleştiren plastik cerrahınızın kararı ile belli olmaktadır. Doktorunuzun dışında bir başkası kesinlikle tamponu çıkarmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra göz altlarınızda morluklar ve şişlikler oluşabilir. Bu morluklar ve şişlikler 7 gün içerisinde geçmektedir.
 • Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatlarında da bir hasta onam formu vardır. Onam formu, doktorunuzun muayene esnasında ve anestezi doktorunuzun tetkik kontrolü esnasında ameliyatınız ile ilgili ayrıntılı bir şekilde verdiği sözlü bilgileri, yazılı olarak anlattığı bir bilgilendirme formudur. Bu form her ameliyattan önce, ameliyat olacak olan hastalara imzalatılmaktadır.
 • Ameliyat günü yanınıza her zaman hayata pozitif bakan insanları refakatçi olarak seçmeniz önerilir.

Doktorumuzdan ücretsiz randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Burun Ameliyatı Sonrasında Hastaların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatınız bittikten sonra neler yapmanız gerekiyor ve iyileşme sürecinde yaşayabileceğiniz şeyler nelerdir? Aşağıdaki maddelerde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Okumaya devam et “Burun Ameliyatı Sonrasında Hastaların Yapması Gerekenler Nelerdir?”

Burun Estetiği Olmak için Uygun Aday mısınız?

Eğer özgüveninizde eksiklik hissediyorsanız veya yüzünüzü güzel buluyor fakat burnunuzun yüzünüzü olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, burnunuzda doğuştan veya travma sonrasında ortaya çıkmış bir şekil bozukluğu nefes alırken sorun yaratıyorsa, burnunuz iri veya küçük, eğri yada çökmüşse ve her şeyden önemlisi yaşınız eğer 17’den büyükse burun estetiği operasyonu olmak için uygun bir adaysınız denilebilir.

17 yaşından önce yapılacak olan burun estetiği ameliyatı telafisi güç problemlere neden olabilir. Yüz ve burun kemiklerinizin gelişimi tamamlanmadan önce bu cerrahiyi sizlere önermek yanlış olacaktır. Rinoplasti yani burun estetiği ne kadar iyi bir cerrah tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin sınırları olan bir işlemdir. Burnunuza ameliyatta kendi dokularınızı kullanarak yeni bir şekil veriliyor. Operasyonun başarılı geçebilmesi için cerrahın bilgi birikim ve tecrübesi önemlidir ama sizlerin sağlık durumu, sigara tiryakiliğiniz, yara iyileşme kaliteniz, cilt kalınlığınız ve kıkırdak zayıflığınızda ameliyat başarınıza etki edebilecek olan faktörlerdendir. Okumaya devam et “Burun Estetiği Olmak için Uygun Aday mısınız?”

Burun Estetiği Operasyonu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun Estetiği Operasyonu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat öncesinde gerçekleştirilen muayenede doktor hasta görüşmesi oldukça gereklidir. Hasta operasyondan tüm beklentilerini doktoruna doğru ve açıklayıcı bir şekilde ifade etmesi gereklidir. Hastanın beklentilerinin gerçekçi olup olmamasının konuşulup tartışılıyor olması ameliyatın sonucunu etkileyebilecek derecededir. Her kişinin burnu kıkırdak, kemik ve deri yapıları olarak farklıdır. Bu nedenle operasyon her hastada farklı bir sonuç verecektir. Burnun kendine özel kıkırdak, deri ve kemik özelliği ameliyatın sonucu üzerinde ciddi derecede rol oynamaktadır. İnce derili kemik ve kıkırdak biçimlendirilmesinin yapılacağı burunda sonuç mükemmel olabilecekken, kalın ve yağlı bir burun ucu derisi taşıyan, zayıf kıkırdaklı bir burundan aynı sonuçları almak büyük ihtimalle mümkün olmayacaktır. Okumaya devam et “Burun Estetiği Operasyonu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?”

Kapalı Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji sayesinde çekiç veya kesici alet kullanılmadan burun estetiği operasyonu gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle burnunuzun 8 farklı açıdan fotoğrafı çekilip, ameliyat sonrasında oluşabilecek olan görüntüsü sizlere 3 boyutlu 3D simülasyon ile gösterilebilir. Kapalı burun estetiği tekniğiyle burun kemeriniz alınabilir, burun ucundaki düşüklük düzeltilebilir, burun sırtındaki eğrilik orta hatta getirilebilir, burun deliklerindeki asimetri düzeltilebilir. Bunların yanı sıra burun etleri ve deviasyon şikayetleriniz varsa aynı seansta giderilebilir. Okumaya devam et “Kapalı Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?”

Tamponsuz Burun Estetiği Operasyonu

Günümüzde tüm cerrahilerde hasta sağlığı ile beraber hastanın konforu da ön planda tutulmaya başlanmıştır. Bu operasyonlarda ise hasta açısından rahatlık sağlanabilmesi için özel yöntemler uygulanmaya başlanması son yıllarda güncel hale gelmiştir. Burun içine tampon yerleştirilmeden gerçekleştirilen ameliyatların sayısı da giderek artmaktadır. Okumaya devam et “Tamponsuz Burun Estetiği Operasyonu”

Burun Estetiği Sonrasında Hastaları Bekleyenler Nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Hastaları Neler Bekliyor?

Korkmanıza hiç gerek yok sizler için çok zor ve ağrılı bir süreç olmayacak. Genellikle ilk 7 gün aşamalı bir iyileşme gerçekleşir. Ağrı pek fazla olmaz ama şişlik ve bazen göz altında morluklar oluşabilir. Merak etmeyin birinci haftanın sonunda bunların hepsi geride kalacaktır. Tabi kesin sonuçlar için bir yıl kadar beklemelisiniz.

Burun Estetiği Burun Tıkanıklığının Giderilmesi için de Yapılabilir mi?

Burun estetiği operasyonu sanılanın aksine sadece görünüm için değildir aynı zamanda nefes alma sorunu olanlara da gerçekleştirilebilen bir ameliyattır. Burnunuz kırıksa, burun sırtınız çökük veya burun ucunuz sarkıksa nefes almanız problemlidir. Bu durumda işlevsel bir rinoplasti uygulaması gerçekleştirilir. Genelde hastalar nefes alma sorunlarıyla beraber başvururlar. Okumaya devam et “Burun Estetiği Sonrasında Hastaları Bekleyenler Nelerdir?”

Başarısız Burun Estetiklerinin Nedenleri Nelerdir?

Burun estetiği ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatlardan bir tanesidir. Revizyon, tampon, deviasyon bunlar ülkemizde neredeyse herkesin bildiği kelimeler haline geldi. Ancak bazen doğruyu yanlış ve yanlışı doğru ile karıştırabiliyoruz.

Peki Burun Estetiği Ameliyatlarını Başarısızlığa Götürebilen Bu Sebepler Nelerdir?

Okumaya devam et “Başarısız Burun Estetiklerinin Nedenleri Nelerdir?”

Burun Tıkanıklığı Sinüzite Neden Olur mu?

Sinüzit Nedir?

Sinüzit yüzdeki kemiklerinin arasındaki havalı boşlukların yani sinüslerin iltihaplanmasıdır. Sinüzit yüz de ağır bir ağrıya sebep olur, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı da bu ağrıya ve sinüzite eşlik eder.

Baş Ağrısı Sinüzitten Dolayı mı Gerçekleşir?

Bu çok doğru bir ifade olmayacaktır. Baş ağrılarının büyük bir kısmı yaklaşık olarak %85’i gerilim tipi baş ağrılarıdır, baş ağrılarının sadece %5’i sinüzit kökenli oluşmaktadır. Okumaya devam et “Burun Tıkanıklığı Sinüzite Neden Olur mu?”

Septoplasti Nedir?

Septoplasti burundaki hava yolunu düzleştirmek veya kıkırdak grefti almak için kıkırdağın çıkarılması amacıyla burun septumunun değiştirilmesi işlemidir. Nazal septum burnun ortasındaki kemikte bulunan kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. Okumaya devam et “Septoplasti Nedir?”

Burun Tıkanıklığı ve Tedavisi

Burun, insan sağlığı için gerçekten çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir solunum işlemi ve sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek gereklidir. Burun sadece nefes alıp vermemizi sağlayan bir organ değildir. Burun nefes alıp verme esnasında havayı ısıtır, nemlendirir, kulağımızı havalandırır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar ve koku almamızı sağlar.

Özellikle ülkemiz insanının burun yapılarının kemikli olması ve insanların bir çoğunda ki alerjik hastalıklar nedeniyle burun tıkanıklığı sorunu en çok rastlanılan sorunlardan bir tanesidir. Uzun süren burun tıkanıklığı hastalarında bu problem çözülmediği sürece ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Okumaya devam et “Burun Tıkanıklığı ve Tedavisi”

Burun Eti Büyümesinin Tedavisi

Sağlıklı olan her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı tane burun eti bulunmaktadır. Konka diye adlandırılan bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleriyle karıştırmamak gereklidir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, vücut için faydasız dokulardır. Oysa ki burun etleri solunum yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı temizlerler, ısıtırlar ve nemlendirirler. Bir tür süzgeç görevi görürler ve klima gibi çalışabilirler. Okumaya devam et “Burun Eti Büyümesinin Tedavisi”

Astım, Alerjik Rinit ve Sinüzitin Tedavisi

Son 30 yıl içerisinde özellikle gelişmiş ülkelerde hem alerjik rinit hem de bronşiyal astım prevalansı yüksek miktarda bir artış göstermiştir. Genel olarak alerjik riniti olan hastaların bronşiyal astım geliştirme şanslarının normal popülasyonun 4 katı kadar olduğu kabul edilebilmektedir. Yirmi üç yıl kadar süren prospektif bir çalışmada lise yıllarında alerjik riniti geçirmiş olan gençlerin riniti olmayanlara nazaran 3 kat daha fazla astım sorunu ile karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir. Bütün bu epidemiyolojik çalışmalara karşı solunum sistemi alerjisi olan hastaların problemlerinin burundan başladığını veya alerjik rinitin bronşyial astımda doğrudan rol oynadığını söylemek kolay değildir. Burun ve alt solunum yollarının alerjik problemlerinde karakteristik olan immünglobulin-E’ye bağlı mast hücrelerinden mediatörlerin salgılanması, ortaya çıkan mast hücrelerinin kaynağının histamin, araşidonik asit metabolitleri, kinin ve triptaz salınımı olduğu gösterilebilmiştir. Genel klinik kanı rinit tedavisi ile bronşiyal astım semptomlarının gerilediği yönünde olmasına karşın son yıllarda kontrollü klinik çalışmalarında bu etki araştırılmıştır. Okumaya devam et “Astım, Alerjik Rinit ve Sinüzitin Tedavisi”