Balon Sinüsoplastisi (Sinoplasti) Nedir?

Sinüzitte ilaç tedavisi erken dönemde çok etkili olabilmektedir. Israrlı, ilaç tedavisi sonucunda yanıt alınamayan ve kronikleşmiş sinüzitlerde ameliyat gerekli olabilmektedir. Balon sinüsoplastisinin amacı; burunda tıkalı olan sinüs yollarını açmaktır. Bu sayede sinüslerin havalanması sağlanabilmektedir. Havalandırma işlemi sinüsteki enfeksiyonun zamanla gerileyerek kaybolmasını sağlar.

Bu operasyon endoskopik sinüs cerrahisi ile gerçekleştirildiği gibi balon sinüsoplasti operasyonu ile de gerçekleştirilebilmektedir. Balon sinüsoplasti işlemi daralan sinüs deliklerini balon kateter yardımı ile açılmasına denilen işlemdir. Bu operasyonun mantığı tıkalı kalp damarlarını açarken kullanılmakta olan anjiyoplasti ile aynıdır.

Balon Sinüsoplasti İşleminin (Sinoplasti) Avantajları Nelerdir?

Burnun içini döşeyen dokunun bir çok görevi bulunmaktadır. Soluduğumuz havayı nemlendirir, süzer, ısıtır vs. Burun içine yapılmakta olan tüm cerrahi işlemlerde bu dokulara zarar verilebilme ihtimali vardır.

Balon Sinüsoplastinin İşleminin (Sinoplasti) Avantajları Nelerdir?

Burun içindeki dokulara zarar vermeden sinüs ağzını nasıl açabiliriz düşüncesi sayesinde balon sinoplastisi tekniği geliştirilmiştir. Balon sinoplastisi tekniğinde bir kateter yardımı sayesinde problemli olan sinüs ağzına bir balon yerleştirilir. Daha sonra yerleştirilen bu balon serum ile şişirilir.

  • Şişirilen balon tıkalı olan sinüs ağzını açar.
  • Bu sayede burun içinde faydalı olan dokulara zarar verilmemiş olur.
  • Burunda herhangi bir kesi işlemi yapılmadığı için kanama olmaz.
  • Burun sinoplastisi işleminden sonra tampon gerekmez ve iyileşme çok hızlı gerçekleşir.
  • Operasyondan sonraki gün günlük hayata geri dönülebilir.

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) Sonrası İyileşme Sürece Ne Kadar Sürer?

Balon sinoplastisi minimal düzeyde cerrahi işlem gerektiren bir uygulamadır. Çoğunlukla kanamasız ve ağrısız bir işlem olduğu için hastalar aynı gün taburcu edilebilirler.

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) Operasyonunu Kim Gerçekleştirebilir?

Bu operasyonu ancak eğitimini almış olan bir KBB uzmanının gerçekleştirmesi doğru olur. İşlemi gerçekleştirecek olan hekimin deneyim sahibi olması bu operasyonun olmazsa olmazıdır.

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) İşlemi Hangi Tip Sinüzit Tedavisinde Kullanılabilir?

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) İşlemi Hangi Tip Sinüzit Tedavisinde Kullanılabilir?

Balon sinoplastisi işlemi özellikle frontal, kronik sinüzit, sfenoid, maksiller sinüzit ve etmoit sinüzit tiplerinde kullanılır. Polipli sinüzitlerde endoskopik sinüs cerrahisi tercih edilmesi daha doğru olur.

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) İşleminde Yaş Sınırlaması Var mıdır?

Evet, bu işlemin uygulanılabilmesi için hastanın 17 yaşını tamamlamış olması gereklidir.

Sinüzit hakkında merak ettiklerinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir